ثبت شرکت در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه برای ایرانیان

سرمایه‌گذاری همیشه یک کار ریسک دار و مهم بوده است؛ حال اگر حرف از ثبت شرکت در یک کشور دیگر مطرح شود قطعا شایسته است که با دقت، تمامی موارد و هزینه‌ها را بررسی کنیم و سپس دست به تصمیم گیری بزنیم؛ شرایط ثبت شرکت در ترکیه دشوار نبوده و با کمک کارشناسان این حوزه در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام خواهد شد. ایرانیکارت به پشتوانه سال‌ها تجربه در فعالیت‌های بین‌المللی اکنون با نام تجاری پالیز کمپانی به ارائه حرفه‌ای و مطمئن خدمات ثبت شرکت در خارج نیز می‌پردازد.

برای ثبت شرکت در کشور ترکیه و استفاده از سایر نیازمندی‌های فعالیت تجاری در این کشور نظیر افتتاح حساب بانکی و… از خدمات ثبت شرکت در ترکیه پالیز استفاده کنید.

ثبت درخواست درخواست مشاوره

ثبت شرکت در ترکیه
ثبت شرکت در ترکیه
سرویس‌های بین‌المللی
سیستم پرداخت ارزی
ارائه خدمات در کوتاه‌ترین زمان
پشتیبانی و مشاوره رایگان

چرا در ترکیه ثبت شرکت کنیم؟

چرا ثبت شرکت در ترکیه انجام بدهیم؟ این سوال برای ما ایرانیان می‌تواند جواب‌های متفاوت‌تری نسبت به سایر افراد داشته باشد. ترکیه کشوری است که در این سال‌ها رشد فوق العاده‌ای در زمینه‌های اقتصادی داشته است و می‌شود با اطمینان از ثبات سیاسی – اقتصادی این کشور دست به سرمایه‌گذاری در این کشور زد. در این کشور قوانین ثبت شرکت، شبیه قوانین ثبت شرکت در جمهوری اسلامی ایران است اما با چند اختلاف جزئی؛ توجه کنید با ثبت شرکت در ترکیه امکان گرفتن اقامت وجود ندارد.( البته با ثبت شرکت در صورت جذب ۵ کارمند ترک و پرداخت حقوق می‌توان اقامت بر مبنای اجازه کار دریافت کرد و بعد از پنج سال تمدید کردن این اقامت با ارائه درخواست، جریان اخذ شهروندی ترکیه شما به جریان خواهد افتاد. در ادامه با ارائه راهنمای ثبت شرکت در ترکیه، به سوالات شما در این مورد پاسخ می‌دهیم.

 

اقتصاد ترکیه

قبل از سرمایه‌گذاری در یک حوزه و منطقه باید شرایط اقتصادی آن را خوب بررسی کنیم. اقتصاد ترکیه ترکیبی از صنایع بومی و صنعتی است که هر روز به وسعت این حوزه‌ها افزوده می‌شود، جالب است بدانید که سازمان اطلاعاتی آمریکا، ترکیه را جزو کشورهای توسعه یافته دسته‌بندی کرده است و در آخرین رتبه‌بندی‌ها ترکیه جزو ۲۰ کشور برتر صنعتی شناخته شده است.

کشاورزی، صنایع گوناگون، ارتباطات، ساخت و ساز، گردشگری و خدمات مالی و بانکی از مهمترین زمینه‌های فعالیت اقتصادی است که ترکیه در این سال‌ها موفق به کسب نتایج خوبی در آن‌ها شده است. البته نباید تحولات کنونی اقتصاد ترکیه را نادیده گرفت که باعث شده است ارزش لیر ترکیه نسبت به دلار آمریکا افت داشته باشد اما می‌توان از این بابت آسوده‌خاطر بود زیرا که دولت این کشور برنامه‌ای دقیق و عملی برای رفع این مشکل دارد که می‌شود به آسان‌تر کردن قوانین سرمایه‌گذاری در این کشور اشاره کرد.

 

 

مزایای ثبت شرکت در ترکیه

از مهم‌ترین مزایای ثبت برند در این کشور می‌توان به وجود تسهیلات ویژه برای شرکت های خارجی در ترکیه اشاره کرد که شریط ویژه‌ای را برای سرمایه‌گذاران و تجار کشورهای خارجی علی‌الخصوص سرمایه‌گذاران ایرانی فراهم کرده است.

مجوز فعالیت تجاری نامحدود

انجام امور تجاری و بازرگانی بدون محدودیتی که برای افراد حقیقی و حقوقی ایرانی موجود است.

رشد و پیشرفت

کار و سرمایه‌گذاری در بستری که زمینه رشد و کسب موفقیت‌های بین‌المللی وجود دارد.

مالیات مناسب‌تر

مالیات در کشور ترکیه نسبت به کشورهای اروپایی و آمریکایی بسیار ناچیزتر است.

هزینه‌های کمتر

نسبت به کشور های دیگر اروپایی هزینه های کمتری برای زندگی می پردازید

اخذ اقامت ترکیه

اقامت یکساله ترکیه کسب می کنید و بعد از ۵ سال اقامت دائم می گیرید

حساب بانکی بین المللی

پس از ثبت شرکت می‌توانید حساب بانکی داشته باشید و Credit Card و Debit Card بگیرید.

فاصله جغرافیایی

شما در کشوری سرمایه‌گذاری کردید که فاصله چندانی با ایران ندارد.

سرویس‌های بین المللی

در این کشور می‌توانید به سرویس‌ها و خدمات بین‌المللی بدون محدودیت دسترسی داشته باشید.

هزینه ثبت شرکت در ترکیه

هزینه و مالیات ثبت شرکت در ترکیه

 • مالیات بر ارزش افزوده (VAT)
 • مالیات معاملات بانکی و بیمه
 • تمبر مالیاتی

هزینه های ابتدایی برای ثبت شرکت

 • سرمایه اولیه برای ثبت شرکت
 • ترجمه پاسپورت در دفتر اسناد رسمی
 • هزینه دفاتر رسمی و پلمپ آن‌ها در اداره دارایی ترکیه
 • هزینه حق امضا، وکالت نامه و هزینه مترجم
 • هزینه ثبت شرکت در ترکیه به صورت کلی

هزینه های جاری اداره شرکت در ترکیه

 • حقوق حسابدار رسمی
 • تعیین حداقل حقوق برای کامندان.
 • هزینه اجاره دفتر شرکت
 • هزینه برق، اینترنت، تلفن و آب.
 • مالیات بر درآمد شرکت (22% از سود خالص).
 • مالیات بر اجاره دفتر شرکت معادل 23%.
 • و…

 

انواع ثبت شرکت در ترکیه

همچون قوانین جمهوری اسلامی ایران، ترکیه هم دارای چند نوع شرکت است. انواع شرکت قابل ثبت در ترکیه عبارتند از:

شرکت با مسئولیت محدود

این نوع شرکت باید با حداقل یک نفر و حداکثر با ۵۰ نفر ، ثبت و تاسیس شود؛ طبق قوانین سهم هر سهامدار از سود و زیان شرکت بسته به میزان سهم این فرد حقیقی و یا حقوقی دارد و در صورت ورشکستگی شرکت، طلبکار تنها می تواند به اندازه سهام شرکت مطالبه کند و نه بیشتر از آن. مدیران این نوع شرکت می توانند از شهروندان ترکیه، اتباع خارجی و حتی طبق اساسنامه شرکت از کسانی به غیر از سهامداران شرکت باشند.

شرکت سهامی

ما در ترکیه دو نوع شرکت سهامی داریم، شرکت هایی که کمتر از ۲۵۰ نفر سرمایه گذار دارد که شرکت سهامی خاص نامیده می شود و همچنین شرکت هایی که بیشتر از ۲۵۰ نفر سرمایه گذار دارند و شرکت سهامی عام نام می گیرند. سهم ها در شرکت های سهامی به یک اندازه مساوی هستند که البته هر سهامداری می تواند به اندازه ای که می تواند سهم بخرد، میزان سود و زیان هر سهامدار هم بسته به میزان همین سهم ها محاسبه می شود و طبق قانون کشور ترکیه باید در مجمع عمومی ای که برای این شرکت برگزار می شود، نمایندگانی از وزارت بازرگانی حضور داشته باشند.

شرکت مناطق آزاد ترکیه

در ابتدا باید گفت این نوع از شرکت مخصوص کسانی است که کالایی تولید می کنند، در واقع یک فعالیت صنعتی حساب می شود که شما می توانید در مناطقی که به شما معرفی می شوند، با قیمتی مناسب اقدام به خرید زمین کنید و با تسهیلاتی مناسب و ارزنده از طرف دولت ترکیه، دست به ساخت سوله ای در آن منطقه بزنید. جالب است بدانید که کشور ترکیه برای استخدام کارمند و کارگر در این زمینه به شما تسهیلاتی استثنایی از جمله بیمه و معافیت های مالیاتی اعطا می کند.

شرکت تضامنی

نکته مهم و حائز اهمیت در مورد این نوع از شرکت وجود دارد و آن، این است که در صورت وجود بدهی و قروض برای این شرکت هر کدام از شرکا مسئول و موظف به پرداخت آنها هستند حتی اگر میزان این بدهی ها بیشتر از کل سرمایه و ارزش شرکت باشند.

شرکت مختلط

در این نوع شرکت ها تنها یک نفر یا چند نفر از سهامداران ( به جز اشخاص حقیقی ) متحمل بدهی ها و قروض شرکت می باشند و باقی سهامداران فقط به میزان سرمایه اولیه خود مسئول هستند.

مؤسسات مالی (صرافی)

این نوع از بنگاه اقتصادی، یک شرکت سهامی محسوب می شود با این تفاوت که برای ثبت و تاسیس آن باید از مراجع ذیربط مجوز های لازم را اخذ کرد

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت در ترکیه

 مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت در ترکیه چیست ؟

مدارک لازم برای ثبت شرکت در ترکیه عبارتند از:

 • اصل پاسپورت هر یک از شرکاء ( با اعتبار بیشتر از ۶ ماه )
 • دو قطعه عکس ۴ * ۳ ( رنگی با زمینه روشن )
 • چند نام انتخابی مناسب برای شرکت
 • زمینه فعالیت شرکت در ترکیه ( اساسنامه )
 • تعیین درصد سهام هر یک از شرکای شرکت
 • تعیین مدیر شرکت

قوانین ثبت شرکت در ترکیه برای افراد خارجی

قوانین سال 2024 در زمینه ثبت شرکت چه مواردی است ؟

طبق قوانین پیشین ثبت شرکت در کشور ترکیه برای افراد خارجی، این افراد تنها در صورتی می‌توانستند اقدام به ثبت شرکت نمایند که حتما یکی از شرکای آن‌ها شهروند کشور ترکیه می‌بود. اما بر اساس قوانین جدید، ثبت شرکت در ترکیه برای افراد خارجی بلامانع بوده و این افراد بدون شرط داشتن شرکای ترک می‌توانند شرکت خود را تاسیس کرده و مالکیت تمام آن را در اختیار داشته باشند.

شرکت‌های ثبت شده در ترکیه بر اساس قوانین کار این کشور و طبق اساس‌نامه خود می‌توانند به راحتی در ترکیه فعالیت‌های تجاری خود را آغاز و دنبال کنند. ترکیه کشوری بسیار قانونمند و منظم و دقیق در زمینه امور حقوقی و ثبتی می باشد. به همین دلیل نسبت به اعمال مقرارات حقوقی بسیار سخت گیر بوده و با متخلفین با جدیت برخورد می‌کند.

برای ثبت شرکت در ترکیه لازم است تا چند مرحله قانونی را طی کنید. بطور کلی مراحل مذکور جهت اخذ مجوز و شروع فعالیت‌های کاری در ترکیه به این صورت است:

اخذ مجوز برای سرمایه گذاری و شروع فعالیت کاری، از اصلی‌ترین قوانین ثبت شرکت در ترکیه است که باید انجام شود. برای اخذ مجوز می‌بایست از یک وکیل قسم خورده ترک کمک بگیرید. بر این اساس لازم است تا به یک وکیل مجرب قسم خورده ترک برای اخذ مجوز لازم جهت سرمایه گذاری و همچنین اخذ مجوز کاری و طی شدن روند قانونی آن وکالت دهید.
بعد از گذشت 2 الی 3 روز از ثبت شرکت خود، می‌توانید نسبت به دریافت پروانه فعالیت که در ترکیه با نام برگه لهواسی عنوان می‌شود، اقدام کرده و آن را دریافت کنید.
در ادامه مراحل می‌بایست، ارزیابی زیست محیطی، مکان شرکت و بررسی وسایل موردنیاز برای فعالیت را در دستور کار خود قرار دهید. با توجه به نوع کسب و کار، لازم است تا محل کار شما توسط بازرسین دولتی ترکیه بازرسی شده و مجوز فعالیت برای شما صادر گردد.

به عنوان برخی از قوانین ثبت شرکت در ترکیه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تعداد سهامداران شرکت می‌تواند از یک نفر تا 50 نفر باشد.
 • سهامداران می توانند تبعه ترکیه و یا خارجی ها باشند. همچنین سهامداران می توانند اشخاص حقیقی و حقوقی باشند.
 • هر فرد به اندازه مبلغی که سرمایه گذاری می کند سهام مربوط به شرکت را خواهد داشت.
 • ثبت شرکت در دفترخانه اسناد رسمی و اتاق تجارت ترکیه انجام می شود.
 • ارزش هر سهم در این شرکت نمی‌تواند کمتر از 25 لیر باشد.
 • در صورتی که تعداد سهامداران از 20 نفر بیشتر شد، باید یک بازرس قانونی انتخاب شود.
 • هر نوع تغییر و انتقال سهام شرکا باید در دفترخانه ها انجام شود و به تصویب 3/4 اعضا رسیده باشد.
 • مدیر شرکت با مسئولیت محدود می‌تواند شهروند ترکیه باشد یا از مهاجرین این کشور بوده و اقامت کشور دیگری را داشته باشد.
 • به عنوان مدیر شرکت، باید در ازای استخدام هر 1 نفر نیروی غیر ترک، 5 شهروند ترک را استخدام کرده و بیمه آن ها را پرداخت کنید.
 • قرارداد کارمندان باید برای حداقل یک سال تنظیم شود.
 • دوره آزمایشی حداکثر دو ماه بوده و اگر کارمند و کارفرما از کار راضی نبودند بدون هیچ گونه مشکل یا جریمه ای همکاری قطع خواهد شد.

اقامت از طریق ثبت شرکت در ترکیه

شرایط اقامت با ثبت شرکت در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه و اقامت دو مسئله مهم و وابسته است که شرایط کاری و زندگی افراد و سرمایه گذاران را تحت تاثیر قرار می‌دهد. با در نظر گرفتن اینکه ثبت شرکت در ترکیه موجب گرفتن اقامت نمی‌شود، اما با توجه به قوانین امور مهاجرت ترکیه، در ابتدای شروع فعالیت و ثبت شرکت، برای مدیرعامل و خانواده ایشان اقامت کوتاه مدت یکساله داده می‌شود. در نظر داشته باشید که موارد زیادی همچون سرمایه شرکت ثبت شده، میزان پرداخت مالیات، سابقه شرکت، داشتن پلن مشخص، هدف تجاری، دعوتنامه تجاری و… در مقوله اقامت تاثیرگذار است.

با توجه به اینکه اقامت از طریق ثبت شرکت در ترکیه بسیار پرهزینه است، لازم است تا در این مورد با کارشناسان مربوطه مشورت کنید. در این مورد، پیشنهاد می‌شود برای کسب اقامت از طریق ثبت شرکت از راه اخذ ویزای تجاری اقدام کرده و سپس درخواست اقامت خود را ثبت کنید. در نظر داشته باشید که ثبت شرکت می‌تواند به دریافت شهروندی و تابعیت کشور ترکیه نیز بینجامد.

ثبت شرکت در ترکیه و اقامت

کارافرینی در ترکیه

با توجه به وضعیت اقتصادی کشور ترکیه، دولت این کشور از کارآفرینی در ترکیه حمایت کرده و برای کارآفرینان ترکی و حتی خارجی امتیاز و مزایای قابل توجهی را مانند تخفیف‌های مالیاتی، ویزای مخصوص اقامت  و… در نظر گرفته است.

ثبت شرکت در ترکیه یکی از بهترین راه‌های کارآفرینی در این کشور است که شرایط خاص خود را دارد. این شرایط عبارتند از:

 • حداقل سرمایه برای کارآفرینی متقاضیان به میزان 35000 دلار آمریکا است.
 • استخدام حداقل 5 کارمند یا کارگر و بیمه کردن آنها الزامی است. این پروسه باید حداقل 3 سال ادامه داشته و در طی آن حقوق و مالیات نیز پرداخت شود.
 • گزارش دهی از روند کار و اثبات اینکه، پس از یکسال کاری در ترکیه، علاوه بر استخدام 5 فرد تبعه ترکیه، چه مزایا و سدۀوری اقتصادی برای این کشور داشته اید.
 • شغل ایجاد شده می بایست از دسته مشاغل با کیفیت باشد که کارمندان آن به صورت ماهانه حداقل حقوق تعیین شده توسط دولت ترکیه را از کارفرما دریافت کنند.

مراحل ثبت شرکت در ترکیه از طریق ایرانیکارت

ویدئوی معرفی ایرانیکارت

برای ثبت شرکت در استانبول ترکیه و دیگر شهرهای این کشور از طریق ایرانیکارت، کارشناسان این مجموعه خدمات خود را در طی مراحل زیر به کاربران عزیز ارائه خواهند داد. در تمامی مراحل ثبت شرکت در ترکیه می‌توانید از پشتیبانی و مشاوره رایگان مجموعه ایرانیکارت بهره‌مند شوید.

1
ارائه آدرس شرکت در استانبول ۲ ماه رایگان ،هدیه برای مشتریان ایرانیکارت
2
تنظیم اساسنامه
3
دریافت فرم های ثبت شرکت
4
گرفتن شماره مالیاتی از اداره دارایی ترکیه برای اعضا و شرکت
5
دریافت تاییدیه اساسنامه شرکت از دفترخانه رسمی ترکیه
6
ثبت شرکت در اتاق بازرگانی ترکیه
7
چاپ روزنامه رسمی
8
ترجمه پاسپورت اعضا توسط مترجم رسمی (تا دونفر)
9
اخذ وکالت از اعضا در نوتر ترکیه به همراه مترجم رسمی
10
تنظیم فرم دارایی
11
مراجعه به اداره دارایی ترکیه و تحویل فرم مرحله قبل برای بررسی و تایید این فرم و آدرس دفتر شرکت توسط این اداره
12
اخذ گواهی امضا مدیر در دفترخانه به همراه مترجم رسمی
13
حضور وکیل شرکت در دفتر زمان بازرسی و استعلام از آدرس ارائه شده
14
دریافت کارت بازرگانی
15
تصدیق و پلمپ دفاتر حسابداری شرکت
16
افتتاح حساب بانکی برای شرکت و مدیرعامل

مراحل ثبت شرکت در ترکیه در سال ۲۰۲۴

برای ثبت شرکت در کشور ترکیه لازم است تا مراحل زیر را به درستی پشت سر بگذارید. تمامی این مراحل تنها در ۵ روز کاری انجام می‌شود. در ادامه چگونگی ثبت شرکت در ترکیه و تمامی مراحل آن ارائه شده است.

 1. مشخص کردن محل شرکت
 2. تنظیم اساسنامه شرکت
 3. دریافت فرم های ثبت شرکت در ترکیه
 4. گرفتن شماره مالیاتی از اداره دارایی ترکیه
 5. دریافت تاییدیه اساسنامه شرکت از دفترخانه رسمی ترکیه
 6. ثبت شرکت در اتاق بازرگانی ترکیه
 7. چاپ روزنامه رسمی
 8. گرفتن تاییدیه وکالت نامه و نمونه امضا از دفترخانه رسمی ترکیه
 9. تنظیم فرم اداره دارایی ترکیه
 10. مراجعه به اداره دارایی ترکیه و تحویل فرم مرحله قبل برای بررسی و تایید این فرم و آدرس دفتر شرکت توسط این اداره
 11. مراجعه بازرسان اداره دارایی به آدرس شما برای تایید آدرس
 12. گرفتن شماره مالیاتی شرکت بعد از تایید و بررسی نهایی
 13. گرفتن کارت بازرگانی
 14. تصدیق دفاتر حسابداری
 15. افتتاح حساب بانکی برای شرکت
 16. معرفی کردن یک مشاور مالی رسمی

 

مزایا و معایب ثبت شرکت در ترکیه

روش ثبت شرکت در ترکیه یکی از راه‌های سرمایه گذاری در این کشور است که می‌تواند مزایای بسیاری همچون اقامت ترکیه، سودآوری اقتصادی و رشد و ترقی کسب و‌کار سرمایه گذاران را در پی داشته باشد. با توجه به مزایای ثبت شرکت در ترکیه و همچنین وجود تبلیغات فراوان در برجسته سازی آن، اطلاع از معایب و چالش‌های این انتخاب نیز از اهمیت زیادی برخوردار بوده و یکی از فاکتورهای اساسی برای موفقیت در این پروسه است.

معایب ثبت شرکت در ترکیه

معایب ثبت شرکت در ترکیه و مشکلاتی که گاها برای بسیاری از سرمایه‌گذاران در این زمینه به وجود می‌آید، به دلیل عدم آگاهی و یا اطلاعات محدود از شرایط و استانداردهای سرمایه گذاری در این کشور است. با علم بر اینکه، سرمایه گذاری در ترکیه امتیازها و مزایای زیادی را برای افراد به دنبال دارد، اما ندانستن چالش‌ها و معایب این حوزه می‌تواند بر موفقیت کسب و کار و یا شکست آن تاثیرگذار باشد. با توجه به اهمیت این موضوع، برای شروع یک کسب و کار موفق در ترکیه، توصیه می‌کنیم برنامه و هدف سرمایه گذاری خود را از 4 زاویه زیر مورد بررسی قرار دهید.

 • بلوکه کردن سرمایه

با فاکتور گرفتن از سایر چالش‌های سرمایه گذاری در ترکیه، بلوکه کردن سرمایه را می‌توان اصلی‌ترین مورد از معایب ثبت شرکت در ترکیه دانست. بنابر این قانون، برای ثبت شرکت در کشور ترکیه، می‌بایست حدود یک چهارم از سرمایه‌ای که برای ثبت شرکت نیاز دارید را در گرو یکی از بانک‌های ترکیه قرار دهید. در نظر داشته باشید که، درصورتی اجازه برداشت مبلغ از سوی بانک صادر می‌شود که، با درخواست ثبت شرکت شما موافقت شده باشد و در طول فعالیت کاری خود نیز مرتکب هیچگونه تخلفی نشده و مشکل قانونی برای شما ایجاد نشده باشد.

همچنین باید از این نکته مطلع باشید که، در صورت عدم موافقت با درخواست شما، برای برداشت مبلغ موردنظر از حساب می‌بایست مراحل قانونی سخت و گاها پیچیده‌ای را طی نمایید؛ باتوجه به روند پیچیده صدور حق برداشت از حساب کاری، لازم است تا از وکلای حقوقی ماهر در این زمینه کمک بگیرید که دستمزد قابل‌توجهی خواهند داشت.

 • هزینه زندگی

هزینه زندگی در ترکیه از مواردی است که برای کاربران ایرانی هم جزء معایب و هم به عنوان یک مزیت شناخته می‌شود. با اینکه هزینه‌های زندگی در ترکیه مخصوصا در شهرهای استانبول، آنتالیا، ازمیر و… از ایران بسیار گران‌تر است، اما به نسبت مزایا و سطح زندگی، در مقایسه با کشورهای اروپایی هزینه‌های بسیار مناسب‌تری دارد.

 • قوانین جدید مهاجرت

امور مهاجرت و سرمایه گذاری در ترکیه از قوانین سختگیرانه‌ای مخصوصا برای کاربران ایرانی برخوردار است. با توجه به احتمال تغییر قوانین، ممکن است حتی در صورت ثبت شرکت در ترکیه، در خصوص اخذ اقامت با مشکلات و محدودیت‌های جدیدی روبرو شوید. با توجه به اهمیت این موضوع و وابستگی مسئله کسب و کار و اقامت در این کشور، توصیه می‌کنیم فارق از سرچ گوگل و مشورت با دوستان، از کارشناسان خبره در این زمینه نیز کمک بگیرید.

 • شاخص های اقتصادی

بررسی شاخص‌های اقتصادی کشور ترکیه از اصلی‌ترین مواردی است که می‌تواند مزایا و معایب ثبت شرکت در ترکیه را مشخص کند. اطلاعات از این موارد می تواند در حفظ سرمایه و موفقیت کسب و کار سرمایه گذاران تاثیر مستقیم داشته باشد.

مهمترین شاخص های اقتصادی عبارتند از:

 1. بررسی و آنالیز نرخ تورم
 2. اطلاع دقیق از نرخ مالیات
 3. مطالعه و آگاهی از رشد اقتصادی
 4. شناخت میزان تولید ناخالص ملی
 5. بررسی نرخ بیکاری
 6. شناخت خطرات احتمالی
 7. بررسی استانداردهای سرمایه گذاری
 8. نرخ مصادره اموال توسط دولت
 9. کیفیت نظارت دولت و توانمندسازی افراد و بخش خصوصی
 10. نرخ فساد و میزان کنترل آن توسط دولت

توجه داشته باشید که دولت ترکیه، در موارد مذکور امتیاز قابل توجهی را در مقایسه با سایر کشورهای موفق در این زمینه کسب نکرده است.

آموزش ثبت شرکت در ترکیه

در بخش‌های قبلی، مراحل و اموزش ثبت شرکت در ترکیه به طور کامل بررسی و شرح داده شد. به صورت مختصر، مراحل ثبت شرکت در کشور ترکیه عبارتند از:

 • مشخص کردن محل شرکت
 • ترجمه مدارک شرکا برای ثبت شرکت
 • تنظیم اساسنامه شرکت به زبان ترکی
 • گرفتن شماره مالیاتی سهامداران شرکت از اداره دارایی ترکیه
 • دریافت فرم های ثبت شرکت و تکمیل آنها
 • مراجعه به اتاق بازرگانی ترکیه و تکمیل فرم های مربوطه
 • تنظیم فرم تعهد مربوط به اتاق بازرگانی

 

اجازه کار با ثبت شرکت در ترکیه

ثبت شرکت یکی از راه‌های اخذ اجازه کار در ترکیه است؛ اما باید توجه داشت که مقوله ثبت شرکت، به تنهایی پروسه‌ای حساس و حائز اهمیت است که برای انجام آن لازم است تا به شرایط، قوانین کار و ویزا، اقامت، سرمایه، بررسی شخص‌های اقتصادی، نیروی کار، هزینه‌ها و مالیات و … توجه ویژه‌ای داشت. برای دریافت اجازه کار، می‌بایست پس از ثبت شرکت، درخواست خود را به اداره کار کشور ترکیه ارائه دهید و مجوز آن را دریافت کنید.

از مزایای اخذ اجازه کار با ثبت شرکت در ترکیه می‌توان به صدور اقامت یکساله برای مدیرعامل و خانواده وی اشاره کرد؛ همچنین با دریافت اجازه کار، پس از ۵ سال می‌توان به شهروندی ترکیه و دریافت پاسپورت دست یافت.

ثبت شرکت بازرگانی در ترکیه

با توجه به پیشرفت دنیای اقتصاد کنونی، شرکت‌های مختلفی با کاربری و اهداف تجاری متنوع در تمامی حوزه‌های اقتصادی دایر می‌شوند. یکی از انواع این شرکت‌ها، شرکت بازرگانی است که بنابر حوزه کاری و مزایای خود محبوبیت بسیاری نزد سرمایه گذاران بین المللی دارد. ثبت شرکت بازرگانی در ترکیه نیز در مقایسه با سایر شرکت‌های خدماتی در این کشور از محبوبیت بیشتری برخوردار بوده و مزایای خوبی را نیز برای سرمایه گذاران خارجی به دنبال داشته است.

بطورکلی، شرکت بازرگانی به شرکتی گفته می‌شود که دارای دو یا چند سهامدار است که در سود و زیان شرکت سهیم هستند. ثبت شرکت بازرگانی برای سرمایه گذارانی که در حوزه صادرات و واردات، خرید و فروش، توزیع کالا، احداث نمایندگی شرکت ها و… فعالیت دارند، مناسب است. همچنین، ترخیص کردن کالا از گمرک‌های داخلی و بین‌المللی، احداث موسسه‌های اعتباری و اعطای نمایندگی به دیگر شرکت‌ها از دیگر اهداف تجاری شرکت های بازرگانی است.

از مزایای ثبت شرکت در ترکیه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • امکان استخدام نیروی خارجی
 • امکان گسترش شرکت در سایر کشورهای خارجی
 • سوددهی بالا به دلیل فروش زیاد
 • مدیریت و نگه‌داری سرمایه از طریق خرید و انبار کالا
 • امکان خرید و فروش انواع کالاها
 • بازار مصرف با ثبات

ثبت شرکت واردات و صادرات در ترکیه

شرکت صادرات و واردات یکی از انواع شرکت‌های بازرگانی است. در سال‌های اخیر، ثبت شرکت صادرات و واردات در ترکیه یک گزینه عالی برای سرمایه گذاران ایرانی جهت فعالیت در اقتصاد ترکیه و استفاده از مزایای آن همچون حساب تجاری، فعالیت در سیستم مالی بین المللی و رشد و گسترش کسب و کار خود بوده است.

در سالهای اخیر، کشور ترکیه و اتحادیه اروپا با هدف گسترش روابط تجاری و اقتصادی توافق اتحادیه گمرکی را امضا کردند. بر این اساس، امکانات و مجوزهای تجاری زیر برای شرکت های صادرات و واردات در ترکیه اتخاذ شده است:

 • واردات و صادرات کالا از تمامی کشورهای جهان حتی آمریکا
 • واردات و صادرات به صورت ترانزیت
 • انبارداری و گمرک
 • عقد قرارداد با شرکت های تولید کننده و وارد کننده
 • بازاریابی و فروش
 • ورورد موقت کالا
 • اخذ و اعطای نمایندگی در سرتاسر جهان
 • حوالجات ارزی و انتقال ارز به صورت ال سی و یوزانس

جالب است بدانید که ترکیه، یکی از کشورهای موثر در مبحث واردات و صادرات جهانی است و صنعت تجارت از بزرگترین منابع درآمدزایی این کشور است.

ثبت شرکت گردشگری در ترکیه

در دنیای تجارت ترکیه، صنعت گردشگری یکی از قوی‌ترین صنایع پولساز در این کشور می‌باشد که با ورود 42 میلیون گردشگر خارجی در سال توانسته است ترکیه را به یکی از مقاصد پرطرفدار برای توریست‌ها و گردشگران در سراسر دنیا تبدیل کند. با ثبت شرکت در گردشگری در ترکیه می‌توانید از پتانسیل بالای این کشور همچون بناهای تاریخی، استراحت‌گاه‌های سواحل دریای اژه و دریای مدیترانه، مراکز تفریحی و خرید و… برای جذب توریست‌ها و درآمدزایی خود بهره‌مند شوید.

ثبت شرکت حمل و نقل در ترکیه

ترکیه یک کشور اوراسیایی است که قسمتی از آن در خاورمیانه و قسمتی دیگر در اروپا قرار دارد. موقعیت جغرافیایی و قرار گرفتن این کشور در گذر راه آسیا- اروپا، ترکیه را به یکی از مناطق مهم در تجارت بین الملل تبدیل کرده است. لازم به ذکر است که بخش عمده حمل و نقل اروپا و حوزه قفقاز در دست شرکت های حمل و نقل ترکیه است؛ با این حال، ترکیه در نظر دارد که در سطح منطقه بازار حمل‌و‌نقل کشورهای آسیای مرکزی را نیز بطور کامل در دست گیرد.

بطورکلی حوزه حمل و نقل از مهمترین حوزه‌های اقتصاد در تمامی کشورهای دنیا است که تاثیر بسزایی در رشد اقتصاد و گسترش فعالیت‌های تجاری بین المللی دارد.

درحال حاضر، ترکیه دارای 97 هزار و 172 شرکت حمل‌و‌نقل داخلی با تعداد 400-450 هزار دستگاه کامیون است که در حوزه حمل و نقل جهانی فعالیت دارد. برای فعالیت در این زمینه و ثبت شرکت حمل و نقل در ترکیه، هر شخص می‌تواند پس از گذراندن دوره آموزش فنی و تخصصی مربوطه، تنها با داشتن حداقل یک دستگاه کامیون یا تریلی و پرداخت 20 هزار لیر نسبت به تاسیس شرکت خود اقدام کند.

ثبت شرکت ساختمانی در ترکیه

ثبت شرکت ساختمانی در ترکیه یک فرصت عالی برای سرمایه گذاران ایرانی است که در حوزه ساختمان سازی فعالیت داشته و با تاسیس شرکت خود در این کشور علاوه بر استفاده از امتیازها و حمایت‌های دولت ترکیه، می‌توانند از مزایای بازار بین المللی نیز بهره‌مند شوند.

بر اساس ماده ۳ قانون تجارت در ترکیه، در صورت ثبت شرکت ساختمانی در ترکیه از مزایای زیر برخوردار خواهید شد:

 • شرکت‌های ساختمانی که در ترکیه تاسیس شده‌اند، می‌توانند به صورت مستقل و بدون هیچ مشکلی پول و سرمایه بدست آمده از شرکت خود در ترکیه را به خارج از کشور انتقال دهند.
  شرکت‌های ساختمانی خارجی در ترکیه برای رسیدگی به مشکلات حقوقی خود می‌توانند به دادگاه‌های بین المللی نیز مراجعه کنند.
 • علاوه بر شهروندان ترکیه، استخدام سایر افراد خارجی نیز امکان‌پذیر است.
 • امکان افزایش شعبه برای شرکت های خارجی وجود دارد.
 • ترکیه با امضای توافق نامه‌های بین المللی در سطح تجاری، از حقوق سرمایه گذاران خارجی حمایت می‌کند.
  با ثبت شرکت در ترکیه می‌توانید اقامت یک ساله آن را دریافت کنید؛ همچنین امکان تمدید اقامت امکان پذیر است.
 • اگر شرکت به طور متوالی ۵ سال فعالیت داشته باشد، می توانید نسبت به دریافت اقامت دائم ترکیه اقدام کنید.
 • پس از دریافت اقامت، می‌توانید به ده‌ها کشور بدون ویزا سفر کنید.
 • امکان فعالیت در تجارت جهانی و استفاده از مزیت های گمرکی و تجارتی و عقد قراردادهای بین المللی وجود دارد.
 • مالیات در کشور ترکیه نسبت به کشورهای اروپایی بسیار کمتر است.

ثبت شرکت دانش بنیان در ترکیه

ثبت شرکت دانش بنیان در ترکیه معمولا از سمت اعضای هیئت علمی، کادر آکادمیک و یا از سوی موسسه‌های خصوصی و یا با مشارکت دانشگاه‌ها صورت می‌گیرد. از آنجایی که شرکت‌های دانش بنیان بر پایه علم و دانش و تحقق اهداف علمی تاسیس می‌شوند، داشتن حداقل مدرک تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد از شرایط ثبت این شرکت‌ها است.

با ثبت یک شرکت دانش بنیان در ترکیه می‌توانید در زمینه‌های تحقیق و پژوهش، ارائه خدمات تخصصی و علمی، نظارت بر پروژه‌های اجرایی، مشاوره‌ای و علمی، ارائه خدمات کارآفرینی، خدمات برای تولید محصول جدید، برنامه ریزی و انجام بخش مطالعاتی پروژه‌ها و… فعالیت داشته باشید.

شرایط ثبت شرکت های دانش بنیان در ترکیه

 • حداقل دو سوم کادر اعضای هیئت مدیره باید دارای حداقل مدرک کارشناسی ارشد باشند؛ حداقل به میزان 3 سال در حوزه فعالیت شرکت دانش بنیان سابقه کاری داشته و حداقل یک اختراع ثبت شده داشته باشند.
 • برای حداقل سه نفر از کارمندان تمام وقت، حداقل 6 ماه بیمه رد شده باشد.
 • این شرکت ها باید تولید کننده کالاهای دانش بنیان باشند و علم و ماحصل مطالعات آنها به کالای دانش بنیان ختم شده باشد.
 • و…

ثبت شرکت تولیدی در ترکیه

از مهمترین نکاتی که برای ثبت شرکت در ترکیه باید بدان توجه کنید این است که، شرکت‌ها براساس نوع کار و تجارت خود در مناطق مختلف ترکیه قرار دارند. به عنوان مثال، اگر قصد ثبت شرکت تولیدی در ترکیه را دارید، بهتر است شرکت خود را در مناطق آزاد تجاری ترکیه ثبت کنید. در حقیقت این نوع شرکت‌ها در شهرک‌های صنعتی ترکیه قرار داشته و به فعالیت می‌پردازند. از نکات مثبت این موضوع می‌توان به وجود زمین‌ها و مکان‌های ارزان قیمت اشاره کرد که می‌توانید برای فعالیت‌های تجاری خود نسبت به خریداری یا اجاره آن ها اقدام کنید.
ذکر این نکته ضروری است که برای ثبت شرکت تولیدی در ترکیه با این روش باید حتما یک کالا در شرکت شما تولید شود.

سوال خود را از ایرانیکارت بپرسید

سوالات متداول کاربران

برای ثبت شرکت در ترکیه لازم است تا مراحل زیر را طی کنید.

 • مشخص کردن محل شرکت
 • ترجمه مدارک شرکا برای ثبت شرکت
 • تنظیم اساسنامه شرکت به زبان ترکی
 • گرفتن شماره مالیاتی سهامداران شرکت از اداره دارایی ترکیه
 • دریافت فرم‌های ثبت شرکت و تکمیل آن‌ها
 • مراجعه به اتاق بازرگانی ترکیه و تکمیل فرم‌های مربوطه
 • تنظیم فرم تعهد مربوط به اتاق بازرگانی

خیر، برای ثبت شرکت در ترکیه نیازی به داشتن اقامت در ترکیه نیست. توجه داشته باشید صرفا با ثبت شرکت امکان دریافت اقامت وجود ندارد و نیاز به شرایط دیگری نیز است.

کلیه فعالیت‌های اقتصادی در ترکیه نیازمند ثبت شرکت هستند.

مالیات ترکیه 24 درصد بر درامد است.

هزینه ثبت شرکت در ترکیه 2500 دلار امریکا تا سقف 2 نفر اعضای هیت مدیره است. برای استعلام مابقی هزینه می‌توانید با کارشناسان بخش در ارتباط باشید.

خیر، شرایط ثبت شرکت در ازمیر ترکیه، ثبت شرکت در استانبول ترکیه، ثبت شرکت در وان ترکیه و ثبت شرکت در آنتالیا ترکیه و تمامی شهرهای مهم دیگر ترکیه یکسان است.

پروسه انجام ثبت شرکت 15 الی 20 روز کاری است.

آیا اطلاعات این صفحه مفید بود ؟
ثبت شرکت در ترکیه
3.75 از 8 رای ثبت شده
درج نظر
با درج نظر امتیاز کسب کنید

 1. من و شریکم میخواستیم توی ترکیه شرکت ثبت کنیم.
  دوتامون فعلا توی عمان شرکت داریم و اقامت تجاری عمان را هم داریم.
  و توی ایران هم دوتامون شرکت داریم.
  و یک شرکت من توی امریکا هم دارم.

  من تبعه ی افغانستان هستم و شریکم تبعه ی ایران.

  من به عنوان مدیرعامل شرکت میخوام باشم. و شریکم اوایل فقط میخواد سرمایه گذاری کنه و بعد از استخدام نیروی ترک به اینم اقامت صادر کنیم.

  اوایل کار بعد از ثبت شرکت من میتونم درخواست ویزای تجاری بدم تا شرکت رو مدیریت کنم و نیروها را استخدام کنم؟

  و چه مقدار سرمایه بهتر هست تا تایین کنیم برای اقامت و راه اندازی بزینس و اینکه تمام سرمایه باید واریز بشه؟

  آیا این نظر برایتان مفید بود؟
  • سلام و احترام
   کاربر گرامی، پاسخ سوال شما از خدمات ایرانیکارت نمی‌باشد.
   پایدار باشید

   آیا این نظر برایتان مفید بود؟