021-91091000 031-31117
ورود / ثبت نام

اتریوم کلاسیک چیست ؟

تاریخ انتشار : 13 شهریور 1400تاریخ بروزرسانی : 5 خرداد 1401 ارز های دیجیتال

حتما در این روزها اسم اتریوم به گوشتان خورده باشد و یا قصد سرمایه گذاری و خرید اتریوم کلاسیک و اتریوم را داشته باشید. در این مقاله قصد داریم به بررسی اتریوم کلاسیک بپردازیم و ببینیم از کجا به وجود آمد، آینده اتریوم کلاسیک چگونه است و چه تفاوت هایی با اتریوم دارد. اگر شما هم بدنبال خرید و فروش ارز های دیجیتال هستید و می خواهید در مورد اتریوم کلاسیک بیشتر بدانید حتما تا انتهای مقاله همراه ما باشید تا به طور کامل این ارز دیجیتال را مورد بررسی قرار دهیم.

اتریوم کلاسیک چیست ؟

اتریوم کلاسیک (ETC) مثل بقیه ی ارزهای دیجیتال یک پلتفرم غیر متمرکز متن باز بر پایه بلاکچین است. این رمز ارز به توسعه دهندگان این امکان را فراهم می کند که بتوانند قرارداد های هوشمند را بر اساس شرایط پیش بینی شده ی کد بلاک ها که باعث انجام اعمال خاصی می شود، برنامه ریزی و ایجاد کنند.

شبکه اتریوم کلاسیک ETC بدون دریافت مجوز عمل می کند، به این معنا که هر کس با داشتن یک کیف پول معتبر می تواند وارد معاملات شود و به خرید و فروش بپردازد. این پلتفرم در سال 2016 به دلیل ایدئولوژی و شکاف تکنیکالی که در جامعه اتریوم وجود داشت و همینطور بعد از حمله بدنام ِDAO، به وجود آمد.

ویژگی های مثبت اتریوم کلاسیک 

  • بسیار محبوب است
  • به ایدئولوژی تمرکز زدایی پایبند است

ویژگی های منفی اتریوم کلاسیک 

  • قابل هک و نفوذ زیادی است
  • قسمت زیادی از توسعه دهنده هایش را از دست داده
  • از پشتوانه ی قوی مثل اتریوم برخوردار نیست

تاریخچه پیدایش اتریم کلاسیک

با استفاده از قرارداد هوشمند می توان یک سازمان غیر متمرکز خودمختار (Decentralised Autonomous Organisation) یا DAO بر روی اتریوم را ایجاد کرد. در شرایط ساده حکومت و سیستم تصمیم گیری DAO مدون شده است و نیازی به دخالت انسانی ندارد.

در سال 2016، استارتاپ اسلاک آلمانی پروژه DAO را روی اتریوم به نام The DAO راه اندازی کرد و توانست بیش از 150 میلیون سرمایه جذب کند که در همان زمان هکر ها با استفاده از یک شکاف در قرارداد هوشمند 50 میلیون دلار دزدیدند. بعد از این سرقت کاربران اتریوم و پایه گذاران اصلی آن Vitalik Buterin و Gavin Wood برای جبران این خسارت یک تغییر اساسی در پروتکل اصلی این بلاکچین به وجود آوردند که نتیجه آن تشکیل یک شبکه اتریوم جدید بود.

هرچند قسمتی از این جامعه این تغییر را نپذیرفتند و گفتند “بلاکچین نباید بر اساس خواست ما تغییر کند” و همچنان به شبکه قبلی وفادار ماندند و اسم آن را به اتریوم کلاسیک تغییر دادند.

اتریوم و اتریوم کلاسیک

تفاوت اتریوم و اتریوم کلاسیک چیست ؟

اتریوم و اتریوم کلاسیک بر اساس عملکرد شبیه به هم هستند، برای مثال توسعه دهندگان می توانند با استفاده از کدهای متن باز، توسعه و اپلیکیشن ها و نرم افزار های غیر متمرکز  (dApps) را ایجاد کنند. همچنین آن ها می توانند توکن های ERC-20 برای نرم افزارهایشان به وجود آورند. شما میتوانید برای یادگیری عمیق تر مقاله اتریوم چیست؟ را مطالعه کنید.

با این وجود تفاوت هایی که اتریوم و اتریوم کلاسیک دارند بر اساس تغییراتی است که بر روی شبکه اتریوم ایجاد شده است. به این معنا که با ایجاد قوانین جدید و تغییرات جدید باعث تشکیل شبکه جدید می شود که با تمام کاربرانش کاملا از شبکه اولیه جدا می شود. شبکه اولیه هیچگونه دسترسی به تغییرات شبکه جدید ندارد.

شاید این سوال برای شما هم بوجود آید که اتریوم کلاسیک چه کاربردی دارد؟ همانطور که اشاره شد کاربران و سرمایه گذاران اتریوم کلاسیک بیشتر بر اساس ایدئولوژی تصمیم می گیرند.

تفاوت دیگر این دو شبکه این است که شبکه اتریوم به زودی یک بروزرسانی جدید (proof-of-work) خواهد داشت که به آپدیت Ethereum 2.0 معروف است و این شبکه سریعتر، موثرتر است و می تواند مقیاس معاملاتی قابل ملاحظه ای داشته باشد ولی این تغییرات به بلاکچین قبلی یعنی ETC لحاظ نمی شود.

خرید اتریوم کلاسیک

اگر شما هم قصد خرید اتریوم کلاسیک را دارید می توانید از طریق ایرانیکارت این کار را انجام دهید . برای این کار ابتدا کیف پول مورد نظر خودتان را مشخص کنید و سپس وارد حساب کاربری خودتان در ایرانیکارت شوید و به راحتی خرید اتریوم کلاسیک را نهایی کنید و به کیف پول خود انتقال دهید.

برای خرید ارز دیجیتال اتریوم کلاسیک از طریق ثبت درخواست در زیر می توانید وارد پنل خرید ارز دیجیتال اتریوم کلاسیک شوید.ثبت درخواست

 

آینده اتریوم و اتریوم کلاسیک

در دسامبر 2020 صرافی تجاری شیکاگو Chicago Mercantile Exchange (CME) ( بزرگترین پلتفرم مشتقات ) به صورت عمومی اعلام کرد که اتریوم فیوچرز در فوریه ی 2021 راه اندازی می شود. اگر همه چیز توسط کمیسیون CFTC آمریکا امضا شود آینده اتریوم می تواند درخشان تر شود.

آینده اتریوم کلاسیک مشخص نیست و نسبت به اتریوم آینده مقبولی نخواهد داشت. با وجود 52% هک پی در پی بسیاری از توسعه دهندگان اعتماد به نفس خودشان را برای این شبکه از دست داده اند و تحلیلگران بر این باورند که اتریوم کلاسیک نیاز به یک مکانیسم اجماع PoS دارد تا بتواند از هک های آینده جلوگیری کند.

 

این مطلب صرفا برای افزایش آگاهی شما عزیزان تهیه شده است و جنبه آموزشی دارد. ایرانیکارت مسئولیتی در قبال استفاده از این محتوای آموزشی نخواهد داشت.

نتیجه گیری :

همانطور که دیدید اتریوم کلاسیک چیست را بررسی کردیم و آموختیم که جامعه ی آن از چه کسانی تشکیل شده و چه ویژگی هایی دارد همانطور آینده آن چگونه است. شما می توانید در صرافی های مختلف به خرید و فروش و ذخیره این ارز دیجیتال بپردازید. اگر شما هم از طرفداران ارز دیجیتال اتریوم کلاسیک هستید نظراتتان را برایمان بنویسید.

320 بازدید
اتریوم کلاسیک چیست ؟
حتما در این روزها اسم اتریوم به گوشتان خورده باشد و یا قصد سرمایه گذاری و خرید اتریوم...
5 از 1 رای ثبت شده
نظرات
ایده ها و نظرات خود را مطرح کنید