021-91091000 031-31117
ورود / ثبت نام

ارز دیجیتال زیلیکا چیست ؟

تاریخ انتشار : 10 آبان 1400تاریخ بروزرسانی : 8 خرداد 1401 ارز های دیجیتال

ارز دیجیتال زیلیکا Zilliqa توکن بومی شبکه زیلیکا می باشد. شبکه زیلیکا یک بلاکچین عمومی است که برای ارائه توان بالا با قابلیت انجام هزاران تراکنش در ثانیه طراحی شده است. به دنبال حل مسأله مقیاس‌پذیری و سرعت بلاکچین با استفاده از شاردینگ به عنوان راه حل مقیاس‌بندی لایه دوم است. این پلتفرم میزبان بسیاری از برنامه‌های غیر متمرکز نیز می باشد. اگر شما هم به خرید و فروش ارز دیجیتال می‌پردازید و می‌خواهید بدانید ارز دیجیتال زیلیکا چیست و با کیف پول ها و صرافی های رمز ارز زیلیکا آشنا شوید، این مقاله را از دست ندهید.

ارز دیجیتال زیلیکا ZIL چیست؟

ارز دیجیتال زیلیکا ziliqa چیست؟

زیلیکا Zilliqa یک پلتفرم قرارداد هوشمند با معماری شاردینگ (خرد شده، تقسیم شده، تکه ای) می باشد و هدف آن رفع محدودیت‌های مقیاس‌پذیری است که در برخی از بلاکچین‌ها مشاهده می‌شود. طراحی شاردینگ آن به زنجیره‌های همزمان اجازه می‌دهد تا تراکنش‌ها را به صورت موازی انجام دهند و در نتیجه ظرفیت کلی شبکه را افزایش دهند. علاوه بر مقیاس‌پذیری، زیلیکا Zilliqa یک لایه قرارداد هوشمند برای پشتیبانی از ایجاد قراردادهای هوشمند از طریق زبان برنامه‌نویسی بومی خود، Scilla ارائه می‌دهد. این زیرساخت برای توسعه برنامه‌های کاربردی تجاری در زمینه ارائه نماد‌های امنیتی، بازی، خدمات ثبت دامنه و خدمات مالی استفاده می‌شود.

خرید و فروش ارز دیجیتال زیلیکا از طریق ایرانیکارت

خرید و فروش ارز دیجیتال زیلیکا

انگیزه اصلی تیم در ایجاد این محصول ایجاد بستری بود که بتواند قرارداد‌های هوشمند را در مقیاس بزرگ بدون قربانی کردن اصول اصلی بلاکچین، مانند عدم تمرکز مدیریت گره، پردازش کند. این شبکه از طریق مکانیسم Proof-of-Work-BFT ترکیبی در مورد معاملات و اجرای قرارداد به توافق می‌رسد. به گفته تیم، این مدل اجماع اصلاح شده نسخه مقرون به صرفه‌تری از استخراج را در مقایسه با سایر شبکه‌های موجود در بازار ارائه می‌دهد. توکن بومی زیلیکا، رمز ارز زیلیکا ZIL برای پردازش معاملات در شبکه و اجرای قرارداد‌های هوشمند استفاده می‌شود.

Zilliqa یک پلتفرم بلاک چین نسل بعدی است که مقیاس‌پذیری و امنیت شگفت‌انگیزی را با استفاده از فناوری شاردینگ در بلاک چین ارائه می‌دهد.

بنیان گذاران ارز دیجیتال زیلیکا چه کسانی هستند؟

پروژه Zilliqa در سال 2017 توسط گروهی از محققان دانشگاه ملی سنگاپور تأسیس شد. سپس در ژوئن 2019، این پلتفرم شبکه اصلی خود را راه‌اندازی کرد. اعضای تیم اولیه شامل Xinshu Dong ،Yaoqi Jia ،Amrit Kumar و Prateek Saxena (که قبلاً با Loi Luu، مدیرعامل و بنیان گذار شبکه Kyber همکاری کرده بودند) می باشد. آن‌ها این شرکت را به نام Zilliqa در ژوئن 2017 تأسیس کردند.

 مقیاس پذیری در بلاک چین چیست؟

چه چیزی Zilliqa را منحصر به فرد می‌کند؟

پروژه Zilliqa اولین پروژه‌ای در این حوزه بود که قابلیت sharding را توسعه داد و از آن زمان به بعد ویژگی‌های بیشتری را برای امنیت و زیرساخت‌های بیشتر به بلاک چین خود اضافه کرده است.

Sharding یک تکنیک ساختاری است که شبکه را به چند قسمت تقسیم می‌کند و به گره‌ها اجازه می‌دهد تنها بخشی از معاملات شبکه را پردازش کنند. هر تکه به عنوان بلاک چین خاص خود عمل می‌کند و به گره‌های اختصاص داده شده اجازه می‌دهد تا داده‌ها را ذخیره کرده، تراکنش‌ها را پردازش کرده و بلوک‌های جدیدی را به زنجیره خرد خود اضافه کنند که به آن میکروبلاک می‌گویند. سپس میکروبلاک‌ها توسط نود‌های سرویس دایرکتوری (یا گره‌های DS) در یک بلاک تراکنش ترکیب می‌شوند تا به بلاک چین Zilliqa اضافه شوند. نکته قابل توجه این است که گره‌های Shard شامل زیرمجموعه خاصی از بلاک چین Zilliqa هستند و نیازی به ذخیره کل تاریخچه Zilliqa ندارند.

  • زیلیکا Zilliqa ادعا می‌کند که اولین بلاک چین عمومی است که کاملاً به یک شبکه تقسیم شده متکی است. این طراحی به سیستم اجازه می‌دهد تا به توان عملیاتی بالا و انجام تعداد بالایی از تراکنش‌ها در ثانیه دست پیدا کنند که به گفته توسعه دهندگان مسأله مقیاس‌پذیری را حل می‌کند. از آن جا که هر قسمت تراکنش‌ها را به صورت جداگانه پردازش می‌کند با رشد شبکه و افزایش تعداد شارد، تعداد تراکنش‌های قابل پردازش در ثانیه نیز افزایش می‌یابد. همچنین، پرونده‌ها بلافاصله پس از پردازش به بلاک چین زیلیکا Zilliqa اضافه می‌شوند. به این معنی که زمان بیشتری برای تأیید لازم نیست.
  • Zilliqa به دنبال تبدیل شدن به بلاکچین انتخابی برای استفاده در مقیاس بزرگ سازمانی، از جمله در زمینه تبلیغات، بازی، سرگرمی، خدمات مالی و صنایع پرداخت است. در مقاله ای در سال 2018، تیم آن اظهار می‌دارد که این پلتفرم با روش‌های سنتی پرداخت مرکزی مانند VISA و MasterCard رقابت می‌کند.
  • Anquan Capital و Zilliqa Research، شرکت های مسئول توسعه زیلیکا Zilliqa، ذخایر قابل توجهی از ارز ZIL را در اختیار دارند. از سال 2021، شبکه Zilliqa یک شبکه فعال است که ماهانه میلیون‌ها تراکنش را انجام می‌دهد. بلاک چین آن نیز دائماً در حال افزایش است و از میانگین بیش از 900 بلوک تولید شده در روز که شبکه اصلی آن راه‌اندازی شد، به بیش از 2500 بلوک در روز رسید.
  • Zilliqa دارای حداکثر ذخیره ثابت 21 میلیارد توکن است. ZIL برای اولین بار به عنوان توکن ERC-20 به عنوان بخشی از یک رویداد در ژانویه 2018 در دسترس قرار گرفت. سپس توکن‌ها در پایان رویداد که در فوریه 2020 به پایان رسید، به شبکه اصلی Zilliqa منتقل شد.
  • Zilliqa به گونه‌ای طراحی شده است که همه توکن‌ها طی 10سال استخراج می‌شوند و پاداش استخراج بلاک به آرامی کاهش می‌یابد. بر اساس وایت پیپر این ارز، این پروژه قصد دارد 80% از توکن‌ها را در چهار سال اول و 20% را در شش سال باقی مانده استخراج کند.

مقایسه بیت کوین و لایت کوین ؛ کدام بهتر است؟

امنیت شبکه زیلیکا Zilliqa

شبکه Zilliqa از طریق یک پروتکل اجماع عملی Byzantine Fault Tolerance یا pBFT ایمن می‌شود. به این معنی که حداقل دو سوم همه گره‌ها باید موافق باشند که یک گزارش دقیق است تا بلاک جدید به بلاکچین اضافه شود. هر بلوک بلاکچین زیلیکا Zilliqa برای تأیید زیرمجموعه‌ای از تمام معاملات به گروهی از گره‌ها متکی است و هنگامی که هر بلوک به اجماع رسید، گروه دوم گره‌ها نتایج جمعی این تکه‌ها را تأیید می‌کند و یک بلوک جدید به بلاکچین اضافه می‌کند. این شبکه امکان امضای چندگانه را نیز فراهم کرده است. علاوه بر پروتکل اجماع pBFT که سوابق معاملات خود را تضمین می‌کند، Zilliqa همچنین از یک الگوریتم اثبات کار برای اختصاص هویت گره‌ها و ایجاد تکه‌های تقسیم شده نیز استفاده می‌کند.

مرکز اصلی Zilliqa مکانیزم حاکمیت Pbractant Byzantine Fault Tolerance (pBFT) است که شبکه توزیع شده رایانه‌ها را همزمان نگه می‌دارد. برای اینکه گره‌ها بتوانند بلاک چین را تقویت کرده و به تغییرات رای دهند، ابتدا باید ZIL را در نظر بگیرند. به این معنی که هرکسی که صاحب ZIL است می‌تواند به کار شبکه کمک کند. با استفاده از pBFT، همه گره‌های اختصاص داده شده به تکه‌های خاص باید قبل از نهایی شدن میکروبلاک و ترکیب آن در یک بلوک معامله با یکدیگر توافق کنند. هر گره متعاقباً با اعتبار تراکنش‌ها بخشی از پاداش بلاک را دریافت می‌کند.

Zilliqa زبان جدیدی به نام Scilla برای قرارداد‌های هوشمند خود ایجاد کرد. Scilla یک زبان متمرکز بر امنیت است که به منظور شناسایی و از بین بردن آسیب‌پذیری‌های امنیتی در سطح زبان و تأیید صحت ایمنی قرارداد‌های هوشمند از طریق اثبات ریاضی ساده‌تر است.

از کجا می‌توان ارز دیجیتال زیلیکا Zilliqa (ZIL) خرید؟

پس از اینکه خواندید ارز دیجیتال زیلیکا چیست حتما می خواهید بدانید توکن زیلیکا در چه صرافی هایی معامله می شود. توکن زیلیکا ZIL در چندین صرافی آنلاین ارز دیجیتال بزرگ از جمله بیتفینکس Bitfinex، بایننس Binance، هیوبی Huobi و بیت هامب Bithumb  لیست شده است. در این صرافی ها می‌توان رمز ارز زیلیکا را با ارز‌های فیات، استیبل کوین و سایر ارز‌های رمزنگاری شده معامله کرد.

بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری 2022

معرفی کیف پول‌ها و صرافی‌های ارز دیجیتال زیلیکا

معرفی کیف پول‌ها و صرافی‌های ارز دیجیتال زیلیکا

برای نگهداری از ارزهای دیجیتال حتما باید از کیف پول های دیجیتالی استفاده کنیم تا امنیت سرمایه خود را تا حد زیادی بالا ببریم. شایان ذکر است که نگهداری سرمایه در بستر صرافی اصلا کار عاقلانه ای نیست. بنابراین شما می توانید از کیف پول‌های ارز دیجیتال استفاده کنید که دارای انواع کیف پول نرم افزاری و کیف پول سخت افزاری هستند و در نسخه های موبایل و دسکتاپ ارائه شده اند. لیست کیف پول های دیجیتالی که برای ذخیره و نگهداری رمز ارز زیلیکا می توان از آن ها استفاده کرد را در زیر مشاهده می کنید.

سخن آخر

همانطور که در مطلب ارز دیجیتال زیلیکا چیست خواندید، رمز ارز زیلیکا یک پلتفرم با پتانسل بالا برای حل مشکلات مقیاس پذیری است که می‌تواند جایگاه بهتری در آینده داشته باشد. توجه کنید که قبل از ورود به بازار ارزهای دیجیتال دانش کافی در این زمینه را کسب کرده باشید.

250 بازدید
ارز دیجیتال زیلیکا چیست ؟
ارز دیجیتال زیلیکا Zilliqa توکن بومی شبکه زیلیکا می باشد. شبکه زیلیکا یک بلاکچین عمومی است که برای...
5 از 2 رای ثبت شده
نظرات
ایده ها و نظرات خود را مطرح کنید