021-91091000 031-31117
ورود / ثبت نام

شبکه لایتنینگ بیت کوین چیست ؟

تاریخ انتشار : 28 تیر 1400تاریخ بروزرسانی : 5 خرداد 1401 ارز های دیجیتال

از زمان معرفی بیت کوین تا کنون بزرگترین مشکلی که شبکه بیت کوین و همچنین دیگر ارزهای دیجیتال را درگیر خود نموده «مقیاس پذیری» است. کارشناسان معتقدند که بیت کوین و ارزهای دیجیتال می‌توانند نقشی کلیدی در اقتصاد آینده جهان ایفا کنند؛ اما مقیاس پذیری مشکلی است که سبب شده تا این عقیده کارشناسان کمی مورد تردید قرار گیرد. به منظور حل مشکل مقیاس پذیری ارزهای دیجیتال به ویژه بیت کوین، راهکار لایه دوم با عنوان « شبکه لایتنینگ » ارائه شده است. در این مقاله خواهیم گفت که شبکه لایتنینگ بیت کوین چیست و نهایتا چگونه به ما کمک خواهد کرد؟

مقیاس پذیری بیت کوین و سایر ارز های دیجیتال چیست؟

قبل از اینکه بدانید شبکه لایتنینگ بیت کوین چیست ، بهتر است در مورد مفهوم مقیاس مقیاس پذیری بیشتر بدانید. مقیاس پذیری به این معناست که هرچه تعداد کاربران یک شبکه (مانند شبکه بیت کوین) و میزان تراکنش های آن افزایش یابد، شبکه بتواند عملکرد طبیعی خود را حفظ کند. در واقع مقیاس پذیری به معنای تناسب توان پردازشی شبکه با تعداد تراکنش های آن است. بیت کوین از زمان معرفی خود تا کنون تنها قادر به پردازش هفت تراکنش در ثانیه بوده است. در مقایسه با سایر شبکه های ارزی باید گفت که برای مثال ویزا قادر است در هر ثانیه ۲۴ هزار تراکنش را پردازش نماید و از این جهت برتری بسیار زیادی نسبت به بیت کوین دارد. در حقیقت این سرعت پردازش تراکنش‌ها مهمترین مشکلی است که بیت کوین را از ایفای نقش کلیدی در آینده اقتصادی جهان باز می‌دارد.

مقیاس پذیری بلاک چین هم چندان مسئله پیچیده و غیرقابل درکی نیست و بلاک چین باید ظرفیت پاسخگویی و پردازش تعداد تراکنش‌های موردنیاز کاربران را داشته باشد. در حقیقت یک بلاک چین ایده آل باید در برابر هر تعداد تراکنش، پاسخگوی نیاز کاربران بوده و از این جهت محدودیت‌های کمتری داشته باشد.

تپ روت چیست ؟ | بهبود شبکه ی بیت کوین

یکی دیگر از مشکلاتی که امروزه  شبکه بیت کوین با آن روبرو شده است، هزینه زیاد انجام تراکنش هاست. در گذشته زمانی که تعداد کاربران شبکه بیت کوین خیلی زیاد نبود، تعداد تراکنش های این شبکه نیز کم بود و به همین دلیل سیستم می توانست به خوبی کار کند و با سرعت بالایی تراکنش ها را پردازش کند. به همین دلیل بود که هزینه (کارمزد پرداخت شده به ماینرها) در هر تراکنش خیلی زیاد نبود. اما از سال ۲۰۱۷ با ورود تعداد زیادی از کاربران جدید به بازار بیت کوین سیستم بیت کوین با حجم بالایی از تراکنش‌ها روبرو شد و هزینه تراکنش کاربران به میزان زیادی افزایش پیدا کرد. برای مثال در سال ۲۰۱۷ هزینه انجام هر تراکنش روی بلاک چین بیت کوین حدود ۳۷ دلار بود. این هزینه تراکنش به میزان حجم تراکنش بستگی نداشت و شما چه یک دلار و چه هزار دلار در این تراکنش جابجا می‌کردید، مجبور به پرداخت این ۳۷ دلار کارمزد بودید. به همین سبب می توان گفت که با توجه به عدم تناسب هزینه تراکنش بیت کوین با تراکنش‌های کوچک، بیت کوین عملا در تراکنش‌های با حجم مالی کم ناکارآمد به شمار می‌رفت. محققان عرصه اقتصاد برای حل این مشکلات راهکاری به نام شبکه لایتنینگ  ارائه داده اند. شبکه لایتنینگ بیت کوین مقیاس پذیری را در بلاک چین ارزهای دیجیتال بهبود می‌بخشد و امکان انجام تراکنش‌های سریع و کم هزینه را فراهم می‌سازد.

برای مطالعه بیشتر مقاله سگویت چیست را مطالعه کنید.

شبکه لایتنینگ (Lightning Network) چیست

شبکه لایتنینگ چیست ؟

شبکه لایتنینگ ، لایه دومی را به بلاکچین بیت کوین اضافه می‌کند و از این طریق راه ارتباطی دیگری را بین طرفین معامله ایجاد می‌سازد. مزیت اصلی شبکه لایتنینگ سرعت بسیار بالای آن می‌باشد و احتمالا به همین دلیل است که لایتنینگ (به معنای صاعقه) نام گرفته است. یکی دیگر از مزایایی که شبکه لایتنینگ بیت کوین برای انجام تراکنش‌ها فراهم می‌سازد، کاهش هزینه تراکنش است. در حقیقت شبکه لایتنینگ می‌تواند در یک مدت زمان کم هزاران تراکنش را در بلاک چین بیت کوین امکان پذیر سازد و به همین دلیل نیاز به صرف به منابع بسیار زیاد و پر هزینه برای انجام هر تراکنش نیست. در نتیجه هزینه تراکنش کاهش می‌یابد در عین حال سرعت انجام آن نیز افزایش می‌یابد.

سوپر سایکل بیت کوین چیست ؟ | بهترین زمان خرید و فروش بیت کوین

ایده اولیه شبکه لایتنینگ بیت کوین توسط ساتوشی ناکاموتو (که در حقیقت همان معرف اولیه و پایه گذار ارز دیجیتال بیت کوین است) مطرح شد اما در سال ۲۰۱۶ زمانی که تادوس دریجا و جوزف پوون مقاله‌ای برای بررسی شبکه لایتنینگ منتشر کردند، این شبکه حالت رسمی تری به خود گرفت. در مقاله منتشر شده شبکه‌هایی از کانال‌های ریز پرداخت به عنوان راه حل مشکل مقیاس پذیری شبکه بیت کوین معرفی شد. در حقیقت با استفاده از شبکه لایتنینگ نیازی نیست که شبکه بیت کوین تغییراتی اساسی پیدا کند، اما در عین حال می‌توان سرعت آن را به شدت افزایش داد و تراکنش‌های بیشتری را در زمان کمتر به نتیجه رساند. عملکرد شبکه لایتنینگ به این صورت است که یک لایه دوم را خارج از بلاک چین بیت کوین ایجاد می‌سازد و با خروج از بلاک چین بیت کوین سرعت تراکنش‌ها را افزایش می‌دهد؛ به همین ترتیب هزینه هر تراکنش را نیز کاهش می‌دهد. مزیت اصلی شبکه لایتنینگ این است که کانال تراکنشات حالت اختصاصی دارند و افراد به طور مستقیم قادر به برقراری ارتباط با یکدیگر هستند و به این ترتیب امکان انجام تراکنشات نامحدود در این شبکه فراهم می شود. عملکرد شبکه لایتنینگ به این صورت است که باید در ابتدا مقداری بیت کوین را در کانال پرداخت ذخیره کنید و پس از شروع به خرج کردن آن بیت کوین‌های موجود در شبکه لایتنینگ، تا زمانی که در آن کانال بیت کوین وجود دارد قادر به انجام تراکنش در آن شبکه هستید.

برای بررسی کامل در مورد بیت کوین میتوانید مقاله بیت کوین چیست؟ را مطالعه کنید.

شیوه انجام یک تراکنش با استفاده از شبکه لایتنینگ

در این روش فرد دریافت کننده بیت کوین یک صورتحساب در شبکه لایتنینگ ایجاد می کند که معمولاً این صورتحساب به صورت یک QR کد قابل شناسایی است. سپس فرد دریافت کننده می تواند این کد را برای فرد پرداخت کننده ارسال کند. پرداخت کننده نیز می تواند با استفاده از والت لایتنینگ خود آن QR کد را اسکن کند و سپس با استفاده از امضای دیجیتال خود انجام تراکنش را تایید کند. پس از انجام تراکنش یک تاییدیه از طریق شبکه لایتنینگ به فرد دریافت کننده ارسال می شود. همانطور که گفتیم با توجه به اینکه پرداخت ها بر روی بلاک چین بیت کوین انجام می شوند، سرعت انجام تراکنش ها بسیار بالاست و همینطور کارمزد زیادی برای هر تراکنش درنظر گرفته نمی شود. البته باید گفت که استفاده از شبکه لایتنینگ بیت کوین در واقع بیت کوین را برای انجام تراکنش های کم حجم روزانه بسیار مناسب می سازد و تراکنش های بسیار بزرگ را می توان همچنان در شبکه بیت کوین به انجام رساند. چنانچه فرد قصد ادامه دادن فعالیت خود بر روی کانال لایتنینگ را نداشته باشد می‌تواند کانال خود را ببندد و از لایتنینگ خارج شود و دوباره فعالیت خود را روی شبکه بیت کوین از سر بگیرد.

نکته ای که باید در نظر بگیرید این است که شبکه لایتینگ دارای محدودیت کانال می‌باشد، یعنی پس از ایجاد کانال لایتنینگ بیشترین میزان بیت کوین قابل انتقال توسط طرفین در آن همان میزان بیت کوین ذخیره شده در هنگام ایجاد کانال است.

شبکه لایتنینگ

زمان هاوینگ یا نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین

آیا شبکه لایتنینگ، یک روش کاملا کارآمد است؟

به طور کلی باید گفت که شبکه لایتنینگ و میزان بازدهی آن هم چنان نیاز به بررسی های بیشتری دارد؛ زیرا امنیت شبکه هنوز به طور کامل به اثبات نرسیده است. همینطور بسیاری از کاربران تازه وارد به دنیای ارزهای دیجیتال نمی‌توانند به صورت حرفه‌ای از شبکه لایتنینگ استفاده کنند.

به طور کلی شبکه لایتنینگ برای افرادی که قصد خرید ارزهای دیجیتال و سرمایه گذاری بلند مدت در این حوزه را دارند چندان کاربردی نیست. اما برای آن دسته از افراد که بیت کوین را به عنوان یک روش جایگزین برای روش های روزمره پرداخت در نظر گرفته اند، شبکه لایتنینگ یک مزیت بسیار بزرگ محسوب می شود. زیرا قابلیت هایی مانند انجام فوری تراکنش، ناشناس بودن و همچنین کارمزد کم، مشکلات مانند مقیاس پذیری بیت کوین را تا حد زیادی حل می کند.

508 بازدید
امتیازی ثبت نشده است
نظرات
ایده ها و نظرات خود را مطرح کنید