آموزش تحلیل تکنیکال

نحوه تشخیص و معامله با الگوی کندل ستاره عصرگاهی

نحوه تشخیص و معامله با الگوی کندل ستاره عصرگاهی

می‌گویند برای تحلیل بازارهای مالی، بیش از ۱۰۰ الگوی مبتنی بر کندل‌های ژاپنی وجود دارد. این الگوها در دسته‌بندی‌های مختلفی مثل صعودی، نزولی، ساده و پیچیده جای می‌گیرند. در این مقاله، ما قصد داریم به سراغ یک الگوی کندل استیک پیچیده و سه کندلی برویم که برای تشخیص معکوس شدن روند بازار به کار ما می‌آید. الگوی ستاره عصرگاهی، از مشهورترین کندل‌های تحلیل تکنیکال است که به معامله‌گران این امکان را می‌دهد تا در بهترین نقطه وارد معامله شوند.  چه یک سرمایه گذار باتجربه باشید چه یک تازه وارد کنجکاو، این راهنما مسیر شما را در شناخت و استفاده از الگوی ستاره عصرگاهی روشن می‌کند. در این مقاله همراه ما باشید تا بتوانید از قدرت الگوی Evening Star در معاملات خود استفاده کنید.

کندل ستاره عصرگاهی چیست؟

ستاره عصرگاهی یکی از الگوهای کندل استیک معروف است که توسط تحلیلگران تکنیکال برای تشخیص این که یک روند در حال معکوس شدن است یا خیر، استفاده می‌شود. ستاره عصرگاهی یک الگوی کندلی نزولی است که از سه کندل شامل یک کندل بلند سبز، یک کندل کوچک و یک کندل بزرگ قرمز می‌شود.

کندل ستاره عصرگاهی چیست؟

ستاره عصرگاهی در یک روند صعودی شکل می‌گیرد و نشان می‌دهد که این روند به پایان خود نزدیک شده است. الگوی ستاره صبحگاهی و ستاره عصرگاهی در واقع مشابه یکدیگرند و معکوس شدن روند را نشان می‌دهند اما یکی خبر از پایان روند نزولی و دیگری خبر از پایان روند صعودی می‌دهد.

الگوی ستاره عصرگاهی چه زمانی رخ می‌دهد؟

الگوی Evening Star یک الگوی معکوس کننده روند است که معمولا پس از یک روند صعودی ظاهر می‌شود. این الگو هم در تحلیل تکنیکال بازار ارز دیجیتال و هم بازار سهام نسبتا رایج است. اجازه دهید با یک مثال فرضی از یک تریدر که می خواهد بیت کوین خود را بفروشد یا آن را با ارز دیجیتال دیگری مبادله کند، آموزش الگوی ستاره عصرگاهی را توضیح دهیم.

تصور کنید قیمت بیت کوین در چند روز گذشته یک روند صعودی قوی را تجربه کرده است. با ادامه افزایش قیمت، یک کندل صعودی بزرگ شکل می‌گیرد که نشان‌دهنده یک افزایش قابل توجه برای بیت‌کوین است. این کندل سبز نشان می‌دهد که خریداران بر بازار کنترل دارند و قیمت را بالاتر می‌برند، بنابراین تریدر ما تصمیم می‌گیرد معامله را ادامه دهد و در سود بماند.

الگوی ستاره عصرگاهی چه زمانی رخ می‌دهد؟

روز بعد، یک کندل با بدنه کوچک (یک کندل دوجی یا یک کندل کوچک سبز یا قرمز) ظاهر می‌شود. این کندل نشان می‌دهد که فعالان بازار تصمیم خاصی نگرفته‌اند و حرکت قیمت محدود است. محدوده قیمت کندل با بدنه کوچک بالاتر از کندل صعودی روز قبل است و این یعنی حرکت رو به بالا ممکن است کند شود. سرانجام، در روز سوم، یک کندل نزولی بزرگ شکل می‌گیرد که زیر نقطه میانی کندل صعودی روز اول بسته می‌شود. این نشان می‌دهد که فروشندگان کنترل را در دست گرفته‌اند و قیمت را به سمت پایین سوق داده‌اند.

این شکل‌گیری از یک کندل صعودی، به دنبال آن یک کندل با بدنه کوچک و سپس یک کندل نزولی، الگوی کندل استیکی ستاره عصرگاهی است. در این مثال فرضی، ظهور این الگو در بازار بیت کوین نشان می‌دهد که روند صعودی ممکن است معکوس شود و روند نزولی به زودی شروع شود. معامله‌گرانی که این الگو را تشخیص می‌دهند، می‌توانند با پیش‌بینی حرکت نزولی بازار، تصمیم ورود موقعیت‌های فروش کوتاه کنند.

تشخص الگوی ستاره عصرگاهی در چارت

الگوی ستاره عصرگاهی یک شاخص بسیار قوی از کاهش قیمت در آینده در سبک پرایس اکشن محسوب می‌شود. برای تشخیص درست این الگو، شما به درک عملکرد قیمت قبلی (پرایس اکشن) و جایی که الگو در روند موجود ظاهر شده نیز نیاز دارید و باید به نحوه شکل‌گیری کندل نیز دقت داشته باشید.

همانطور که می‌دانید، هر کندل، از یک بدنه و دو سایه تشکیل شده و طول آن تابعی از نوسانات قیمتی سهام در بالاترین و پایین‌ترین قیمت آن روز است. یک کندل بزرگ نشان‌دهنده تغییرات زیاد در قیمت است، در حالی که یک کندل با بدنه کوچک نشانگر تغییر کوچک در قیمت است. به عبارت دیگر، بدنه بزرگ و کشیده برای کندل نشان‌دهنده خرید شدید یا فشار فروش بسته به جهت روند است، در حالی که کندل استیک‌های کوچک نشانگر نوسانات کم قیمت هستند.

تشخص الگوی ستاره عصرگاهی در چارت

الگوی ستاره عصرگاهی در طی یک دوره سه روز شکل می‌گیرد:

روز اول

در اولین روز(2)، یک کندل بزرگ سبز صعودی شکل می‌گیرد. این کندل نشان می‌دهد بازار دست خریدارها و قیمت‌ نیز در حال افزایش است. در این مرحله معامله‌گران باید فقط به دنبال معاملات لانگ باشند زیرا هنوز شواهدی مبنی بر برگشت بازار وجود ندارد.

روز دوم

روز دوم با یک کندل صعودی آغاز می‌شود. از آغاز این روز مشخص است که کنترل بازار هنوز به دست خریدارها است. با این حال، خریداران نمی‌توانند قیمت را خیلی بالا ببرند. کندل در روز دوم بسیار کوچک(3) است و می‌تواند صعودی، نزولی یا خنثی باشد (یعنی کندل دوجی). البته به طور کلی، نزولی بودن کندل در روز دوم نشان از احتمال بازگشت بازار است.

روز سوم

مهم‌ترین کندل استیک الگوی ستاره عصرگاهی در روز سوم(4) رخ می‌دهد. این کندل با یک سقوط رو به پایین (یک سیگنال نزولی) و قیمتی پایین‌تر از روز قبل شروع می‌شود و فروشنده‌ها می‌توانند قیمت‌ها را حتی بیشتر به سمت پایین بیاورند. این حرکت می‌تواند افزایش قیمت روز ۱ را نیز حذف کند.

الگوی ستاره عصرگاهی به عنوان یک شاخص قابل اعتماد در نظر گرفته می‌شود که نشان می‌دهد روند نزولی آغاز شده است. با این حال، تشخیص آن در میان داده‌ها و نوسانات زیاد قیمت می‌تواند دشوار باشد. برای کمک به شناسایی قابل اعتماد آن، تریدرها اغلب از نوسانگرهای قیمت و خطوط روند استفاده می‌کنند تا مطمئن شوند که آیا الگوی ستاره عصرگاهی واقعا رخ داده است یا خیر.

اجزای الگوی کندل استیک ستاره شامگاهی

این الگو شامل سه بخش:

 • کندل سبز: نشانگر یک حرکت قوی قیمت به سمت بالا است و نشان می‌دهد که خریداران بازار را کنترل می‌کنند.
 • کندل کوچک: یک کندل Doji یا یک کندل سبز کوچک است که نشان می‌دهد قیمت باز شدن و بسته شدن به هم نزدیک است و بی‌احتیاطی در بازار وجود دارد.
 • کندل قرمز: این شمع قرمز نشانگر حرکت نزولی قیمت است و نشان می‌دهد که فروشندگان اکنون بر بازار مسلط هستند.

بدین ترتیب، این الگو زمانی شکل می‌گیرد که یک کندل کوچک با گپ (فاصله)، بالای کندل صعودی قبلی و سپس ایجاد یک کندل نزولی که زیر نقطه میانی شمع اول بسته می‌شود، ظاهر شود. اگر کندل نزولی از کندل صعودی بزرگتر باشد این الگوی قابل اطمینان‌تر است.

استراتژی معامله با الگوی ستاره عصرگاهی

برای این که بتوانید با الگوی ستاره عصرگاهی معامله کنید، در قدم اول باید بتوانید آن را در چارت ارز موردنظر شناسایی کنید که پیش از این درباره تشخیص این الگو صحبت کردیم. در ادامه ما یک استراتژی ساده برای معامله با این الگو به شما معرفی می‌کنیم.

استراتژی معامله با الگوی ستاره عصرگاهی

 • تشخیص الگو: هنگامی که این الگو در چارت ظاهر شد، می‌توانید انتظار داشته باشید که روند صعودی پایان یابد و بازار رو به پایین (نزول) حرکت کند.
 • تایید الگو: بهتر است برای تایید این الگو منتظر الگوهای کندلی نزولی دیگر و سایر شاخص‌های فنی که نشان‌دهنده آغاز الگوی نزولی هستند باشید.
 • استاپ لاس را معین کنید: در این معامله، استاپ لاس را در بالاترین نقطه الگو قرار دهید تا در صورت عدم تحقق روند معکوس، ضررهای احتمالی را به حداقل برسانید.
 • وارد یک معامله شورت شوید: پس از تایید الگو و تعیین استاپ لاس، با پیش‌بینی کاهش قیمت، وارد یک معامله شورت یا فروش شوید.
 • بررسی: مراقب حرکت قیمت باشید. حد ضرر و حد سود را نیز تنظیم کنید.

مزایا و معایب معامله با الگوی ستاره عصرگاهی

درست مانند هر روش دیگری برای تجزیه و تحلیل نمودارها و بهینه سازی معاملات، الگوی کندلی ستاره عصرگاهی ریسک‌ها و مزایای خود را دارد. بنابراین خوب است در انتخاب استراتژی خود و استفاده از این الگو محتاط باشید و به یک تکنیک اکتفا نکنید.

مزایای الگوی ستاره عصرگاهی عبارتند از:

 • هشدار اولیه از تغییر روند: الگوی Evening Star اولین نشانه‌های معکوس شدن روند را بروز می‌دهد و به تریدرها اجازه می‌دهد تا بر این اساس واکنش نشان دهند و از حرکت نزولی سرمایه‌گذاری سود بگیرند.
 • افزایش احتمال موفقیت: ترکیب این الگو با سایر ابزارهای تحلیل تکنیکال می‌تواند احتمال یک معامله موفق را افزایش دهد.

ریسک‌های معامله با الگوی ستاره عصرگاهی:

 • سیگنال‌های نادرست: مانند هر ابزار تحلیل تکنیکی، این الگو نیز می‌تواند گاهی اوقات سیگنال‌های نادرست تولید کند.
 • نوسانات بالا: بازار ارزهای دیجیتال به دلیل نوسانات بالای خود شناخته می‌شوند که این موضوع می‌تواند گاهی اوقات منجر به اختلال در پیش‌بینی دقیق روند شود.

الگوی ستاره عصرگاهی، نماد معکوس شدن روند

الگوی ستاره عصرگاهی، الگویی قدرتمند در تحلیل تکنیکال است که به عنوان یک شاخص قابل اعتماد برای تغییر روند در بازارهای مالی عمل می‌کند. این الگو به عنوان یک سیگنال نزولی پس از یک روند صعودی رخ می‌دهد. ستاره عصرگاهی به معامله‌گران و سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد تا بر اساس تغییرات پیش‌بینی‌شده در بازار، تصمیم‌گیری آگاهانه بگیرند. با این حال، مانند تمام ابزارهای تحلیل تکنیکال، برای افزایش دقت پیش‌بینی‌ها، مهم است که الگوی ستاره عصرگاهی را در ارتباط با سایر شاخص‌ها و عوامل بازار در نظر بگیرید. با انجام این کار، می‌توان به طور موثرتری پتانسیل تغییر روند را ارزیابی کرد، ریسک‌ها را مدیریت کرد و نقاط ورود و خروج استراتژیک در بازار را شناسایی کرد.

سوالات متداول
Request for Quote

الگوی ستاره عصرگاهی یک الگوی نزولی است که نشان از بازگشت روند صعودی به یک روند نزولی دارد. این الگو از سه کندل صعودی بزرگ، کندل کوچک و یک کندل نزولی بزرگ تشکیل شده است.

کندل ستاره عصرگاهی به عنوان یک سیگنال برگشتی نزولی نسبتا قابل اعتماد در نظر گرفته می‌شود. به ویژه زمانی که پس از یک روند صعودی قوی ظاهر می‌شود و سایر شاخص‌های فنی مانند سطوح مقاومت یا نوسانگرهای قیمت نیز آن را تأیید می‌کنند.

درج نظر
با درج نظر امتیاز کسب کنید

پیشنهادی سردبیر ایرانیکارت
برگزیده اخبار و مقالات
آموزش گرفتن جم رایگان فری فایر + بازی کنیم جم بگیریم؟
دانستنی های گیفت کارت
آموزش گرفتن جم رایگان فری فایر + بازی کنیم جم بگیریم؟
چگونه جم رایگان فری فایر بگیریم؟ این سوال یکی از رایج‌ترین سوالاتی است که گیمرها با آن مواجه می‌شوند و برای انجام بهتر بازی فری فایر به دنبال جواب دقیقی...
تلگرام پرمیوم چیست و چه کاربردی دارد؟
اکانت های خارجی
تلگرام پرمیوم چیست و چه کاربردی دارد؟
تلگرام پرمیوم چیست؟ تلگرام با میزبانی از 700 میلیون کاربر فعال ماهانه در سراسر جهان، از جدیدترین پلن اشتراکی جذاب خود یعنی تلگرام پرمیوم رونمایی کرد. تلگرام پریمیوم نسبت به...
آموزش نحوه استخراج بیت کوین با گوشی + معرفی 5 برنامه کاربردی برای استخراج سریع
استخراج ارز دیجیتال
آموزش نحوه استخراج بیت کوین با گوشی + معرفی 5 برنامه کاربردی برای استخراج سریع
استخراج بیت کوین با استفاده از گوشی‌های هوشمند، که در ابتدا تنها توسط رایانه‌های قدرتمند و تجهیزات مخصوص ممکن بود، اکنون با پیشرفت تکنولوژی و افزایش قدرت پردازشی گوشی‌های هوشمند،...
پشتوانه بیت کوین چیست؟ تأثیر تکنولوژی بلاکچین بر مالیات و اقتصاد
آموزش ارز دیجیتال
پشتوانه بیت کوین چیست؟ تأثیر تکنولوژی بلاکچین بر مالیات و اقتصاد
هر پولی، یک پشتوانه دارد. بیت کوین، اولین و پراستفاده‌ترین ارز دیجیتال دنیا، پیش‌فرض‌های ذهن بسیاری از افراد در مورد پشتوانه پول‌ها به هم ریخته است. بیت کوین برخلاف ارزهای...
آموزش ساخت شماره مجازی رایگان
اکانت های خارجی
آموزش ساخت شماره مجازی رایگان
شماره مجازی (virtual number) شماره تلفنی است که وجود حقیقی نداشته و بدون نیاز به سیمکارت کارایی شماره‌های واقعی را دارد؛ به بیان دیگر، این سرویس نوعی تلفن مجازی است...
بهترین ارز دیجیتال برای سود روزانه ویژه ایرانی‌ها
سرمایه گذاری در ارز دیجیتال
بهترین ارز دیجیتال برای سود روزانه ویژه ایرانی‌ها
معاملات روزانه ارزهای دیجیتال به دلیل داشتن سودهای کوتاه‌مدت اما پربازده، اخیرا به روشی محبوب برای تریدرها تبدیل شده است. بدین‌ ترتیب، معامله‌گران از طبیعت سریع و پرنوسان بازار کریپتو...