سرمایه گذاری در ارز دیجیتال

وام گرفتن ارز دیجیتال سریع و آسان (بدون ضامن)

وام گرفتن ارز دیجیتال سریع و آسان (بدون ضامن)

اغلب اوقات، به افرادی که در بازار خرید و فروش ارز دیجیتال فعالیت می‌کنند، گفته می‌شود که سرمایه خود را تا زمانی که ارز موردنظر افزایش قیمت خواهد داشت، نگه دارند. بسیاری افراد ممکن است با نگهداری ارز خود در کیف پول موافق نباشید، به خصوص زمانی که بازار حرکت چندانی ندارد. در چنین شرایطی به دنبال راهی برای افزایش سرمایه و ارزهای دیجیتال خود می‌گردید. یکی از راه‌هایی که می‌توانید این کار را انجام دهید، وام گرفتن ارز دیجیتال است. اما مراحل، شرایط و پلتفرم وام گرفتن ارز دیجیتال چیست و چگونه می‌توانیم ارز دیجیتال وام بگیریم؟ تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

دیفای چیست؟

امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای DeFi یک فناوری مالی در حال ظهور است که بر اساس دفتر کل توزیع شده کار می‌کند. دیفای بستری است که به صورت مرکزی اداره نمی‌شود، بلکه خدمات وام دهی و استقراضی را ارائه می‌دهد که توسط قراردادهای هوشمند مدیریت می‌شوند. وام‌های دیفای فوری هستند و برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) به کاربران اجازه می‌دهند یک کیف پول دیجیتال را متصل کنند، وثیقه سپرده‌گذاری کنند و فوراً وام را دریافت کنند.

برای خرید ارزهای دیجیتال دیفای می توانید از خدمات ایرانیکارت استفاده کنید.

خرید ارزهای دیفای

با استفاده از دیفای هزینه‌هایی را که بانک‌ها و سایر شرکت‌های مالی برای استفاده از خدمات خود دریافت می‌کنند، نخواهید داشت. چرا که افراد پول را در یک کیف پول دیجیتال امن نگهداری می‌کنند و می‌توانند در عرض چند دقیقه پول را انتقال دهند. به بیان ساده هر کسی که به اینترنت متصل است می‌تواند از خدمات دیفای استفاده کند. همچنین همه تراکنش‌های مالی در امور مالی متمرکز، از درخواست‌های وام گرفته تا خدمات یک بانک محلی، نظارت می‌شوند یعنی پول توسط بانک‌ها و اشخاص ثالث نگهداری می‌شود که جابجایی پول بین طرفین را تسهیل می‌کنند و برای استفاده از خدمات آن‌ها کارمزد دریافت می‌کنند. اما دیفای با اجازه دادن به افراد، بازرگانان و مشاغل برای انجام تراکنش‌های مالی، واسطه‌ها را حذف می‌کند. برای آشنایی بیشتر با دیفای مقاله دیفای چیست؟ را مطالعه کنید.

وام در ارز دیجیتال چیست؟

وام در ارز دیجیتال چیست؟

وام ارز دیجیتال به این صورت است که معامله گران بدون نیاز به فروش ارزهای دیجیتال خود؛ وجوه مورد نیاز خود را دریافت می‌کنند. به این ترتیب آن‌ها از سرمایه ارز دیجیتال خود به عنوان وثیفه برای وام استفاده می‌کنند. برای مثال افراد زمانی که پیش بینی می‌کنند ارزهای دیجیتالی که در اختیار دارند، افزایش قیمت خواهند داشت و در عین حال به وجه نقد نیاز دارند، از وام ارز دیجیتال استفاده می‌کنند.

معمولا، مبلغ وام در ارز دیجیتال (ارزش یا LTV)، درصدی از ارز دیجیتالی است که شما به عنوان وثیقه پرداخت می‌کنید. این درصد می‌تواند از ۵۰٪ تا ۹۰٪ در پلتفرم‌های مختلف وام گرفتن ارز دیجیتال متفاوت باشد. برخی از پلتفرم‌های وام دهی ارز دیجیتال، حدود ۴۰ ارز مختلف را به عنوان وثیقه می‌پذیرند که بیت کوین و اتریوم محبوب‌ترین آن‌ها هستند. شرایط وام گرفتن ارز دیجیتال نیز می‌تواند از هفت روز تا یک سال یا بیشتر باشد و نرخ سود آن‌ها در مقایسه با وام‌های شخصی و… پایین‌تر است.

تفاوت وام ارز دیحیتال با وام بانکی

شما می‌توانید از بانک‌ها برای اهداف مختلف، از خرید خانه گرفته تا راه اندازی یک شرکت، وام بگیرید. فرآیند درخواست وام بسیار طولانی است، زیرا بانک وام دهنده باید اعتبار، درآمد، وضعیت شغلی، دارایی‌ها و… شما را بررسی و تأیید کند. برای انجام این کار، از اطلاعات شخصی شما مانند صورت‌حساب‌های بانکی و موارد دیگر استفاده می‌کند. در فرآیند وام بانکی:

 • متقاضی کنترل چندانی بر شرایط توافق نامه نهایی ندارد.
 • بانک تصمیم می‌گیرد که چه مقدار سود از شما دریافت کند.
 • پس از امضای قرارداد و دریافت وجوه، برای پرداخت تدریجی بدهی باید ماهانه پرداخت کنید.

درمقابل، ارزهای دیجیتال را می‌توان به صورت متمرکز یا غیرمتمرکز وام گرفت. وام دهی متمرکز ارز دیجیتال تفاوت چندانی با وام بانکی ندارد اما در سیستم وام ارز دیجیتال غیرمتمرکز، وام‌ها و بازپرداخت‌ها به صورت خودکار با استفاده از قرارداد هوشمند انجام می‌شود. همچنین در این سیستم به هیج اطلاعات شخصی نیاز نیست. تنها کاری که فرد متقاضی باید انجام دهد این است که یک کیف پول را متصل کند، شرایط خود را تعیین کند و منتظر وام دهنده‌ای باشد که موافقت کند. وام ارز دیجیتال سریع‌تر و ارزان‌تر از وام‌های متمرکز و وام‌های بانکی است. حتی گاهی اوقات، وام گیرندگان مجبور نیستند اقساط ماهانه بپردازند. بلکه بدهی خود را به طور کامل در یک زمان مشخص بازپرداخت می‌کنند. لازم به ذکر است یک پلتفرم معتبر وام ارز دیجیتال، دارای پروتکل‌های امنیتی دقیق است و محافظت از وثیقه را تضمین می‌کند. به صورت کلی وام گرفتن ارز دیجیتال ویژگی‌های زیر را دارد.

 • در دسترس‌تر هستند، زیرا به حساب بانکی یا امتیاز اعتباری نیاز ندارید.
 • از آنجایی که وام دادن بر روی پلتفرم‌های ارزهای دیجیتال انجام می‌شود، ممکن است در افزایش قیمت ارزهای خود نیز سود کسب کنید.
 • شرایط وام منعطف‌تر است.
 • هزینه‌های آن کمتر از کارمزد بانکی است.

فرآیند وام دهی پلتفرم های دیفای

 1. برای گرفتن وام ارز دیجیتال، ابتدا باید یک کیف پول دیجیتالی داشته باشید. با این کیف پول، می‌توانید به پروتکل‌های دیفای دسترسی داشته و در آن ثبت نام کنید.
 2. شما باید ارز دیجیتالی که برای پرداخت به عنوان وثیقه وام لازم است را در کیف پول خود داشته باشید.
 3. در مرحله بعد، درباره پلتفرم‌های وام‌دهی معتبر تحقیق کنید و وام‌دهنده‌ای را پیدا کنید که برای شما مناسب‌تر است. هر وام دهنده فرآیند خاص خود را دارد، بنابراین شرایط و ضوابط  پلتفرم انتخابی را به دقت بخوانید.
 4. برای شروع فرآیند درخواست وام، یک حساب کاربری در پلتفرم وام دهنده انتخابی خود، ایجاد کنید.
 5. فرآیند افتتاح حساب مانند تایید موجودی و… را تکمیل کنید.
 6. در مرحله بعد، می‌توانید نوع وام مورد نظر خود را با LTV یا درصد سودی که با آن راحت هستید، مبلغ وام و مدت بازپرداخت، انتخاب کرده و درخواست خود را ارسال کنید. وام دهنده‌ای مانند Nexo می‌تواند در عرض چند ثانیه تأیید و حساب شما را ظرف ۲۴ ساعت تأمین کند.

نسبت وام به ارزش (LTV) با تقسیم مبلغ وام بر ارزش دارایی یا وثیقه استقراض شده محاسبه می شود.

انواع وام در ارز دیجیتال

انواع وام در ارز دیجیتال

ابتدا لازم است بدانید پلتفرم‌های وام دهی ارز دیجیتال به صورت کلی به دو نوع متمرکز و غیرمتمرکز تقسیم می‌شوند. هر دو امکان دسترسی به نرخ‌های سود بالا، گاهی تا ۲۰ درصد سود سالانه (APY) را ارائه می‌دهند و هر دو معمولاً از وام گیرندگان می‌خواهند که وثیقه سپرده‌گذاری کنند.

پلتفرم‌های مالی وام دهی متمرکز

این پلتفرم‌های متمرکز با نام CeFi شناخته می‌شوند. نمونه‌هایی از شرکت‌های CeFi عبارتند از BlockFi ،Celsius و Nexo. این شرکت‌ها ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین (BTC) و اتریوم (ETH) را به نمایندگی از سپرده گذاران خود نگهداری می‌کنند. همچنین شرکت‌های CeFi در طول مدت وام، کنترل دارایی شما را دارند.

پلتفرم‌های مالی وام دهی غیرمتمرکز

پلتفرم‌های مالی وام دهی غیرمتمرکز با نام DeFi شناخته می‌شوند. با استفاده از این پلتفرم در واقع از یک برنامه غیرمتمرکز در بلاکچین پول قرض می‌گیرید. در این نوع وام دهی شما کنترل دارایی‌های خود را در دست دارید. وام‌های DeFi معمولاً دارای نرخ سود بالاتری نسبت به وام‌های CeFi هستند.

اکنون که با دسته‌بندی کلی وام در ارز دیجیتال آشنا شدید، با انواع وامی که می‌توان از پلتفرم‌های متمرکز و غیرمتمرکز دریافت کرد نیز آشنا شوید.

انواع مختلفی از وام‌هایی که می‌توان در ارز دیجیتال دریافت کرد عبارتند از:

وام‌های وثیقه‌ای

وام‌های دارای وثیقه محبوب‌ترین نوع وام هستند که نیاز به ارز دیجیتال سپرده‌گذاری شده دارند. این سپرده به عنوان وثیقه برای وام استفاده می‌شود. اکثر پلتفرم‌ها نیاز به وثیقه اضافی دارند. به این معنا که وام گیرندگان می‌توانند تنها تا درصد معینی از وثیقه سپرده شده (معمولا زیر ۹۰ درصد) را وام بگیرند. هر چه میزان نسبت وام به ارزش (LTV) کمتر باشد، نرخ سود کمتر بوده و همچنین ریسک کمتری برای سرمایه دارد.

وام‌های بدون وثیقه

وام‌های بدون وثیقه به همان اندازه محبوب نیستند اما عملکردی مشابه وام‌های شخصی دارند. وام گیرندگان باید درخواست وام را پر کنند، تأیید هویت را بگذرانند و بررسی اعتبار را تکمیل کنند تا تأیید شوند. این وام‌ها خطر زیان بیشتری برای وام دهندگان دارند زیرا هیچ وثیقه‌ای برای تسویه در صورت‌عدم پرداخت وام وجود ندارد.

وام اعتباری ارز دیجیتال

برخی از پلتفرم‌ها به جای ارائه وام سنتی با مدت زمان از پیش تعیین شده، یک اعتبار ارز دیجیتال ارائه می‌دهند. این یک نوع وام با وثیقه است که به کاربران اجازه می‌دهد تا درصد مشخصی از وثیقه سپرده شده را وام بگیرند اما شرایط بازپرداخت مشخصی وجود ندارد و کاربران فقط بابت وجوه برداشت شده سود دریافت می‌کنند.

وام‌های فلش

وام‌های فلش معمولاً در صرافی‌های ارز دیجیتال موجود هستند. بیشتر به عنوان وام‌های فوری شناخته می‌شوند که در همان تراکنش قرض گرفته و بازپرداخت می‌شوند. این‌ها وام‌های بسیار پرریسکی هستند که معمولاً برای استفاده از فرصت‌های آربیتراژ بازار استفاده می‌شوند که شامل خرید ارز دیجیتال با قیمت پایین‌تر در یک بازار و فروش فوری با قیمت بالاتر در بازار دیگر است.

شرایط وام گرفتن ارز دیجیتال

شرایط وام گرفتن ارز دیجیتال

با استفاده از یک پلتفرم وام‌دهی قابل اعتماد و ارزهای دیجیتال به عنوان وثیقه، بهترین شانس موفقیت وام ارز دیجیتال را خواهید داشت. اما قبل از عجله در گرفتن وام، نکات زیر را نیز در نظر بگیرید.

1. از خطرات واگذاری ارزهای دیجیتال خود با خبر باشید. به محض اینکه ارزها از کیف پول شما خارج می‌شوند، باید به شخص دیگری (یا یک قرارداد هوشمند) اعتماد کنید تا آن‌ها را مدیریت کند. برخی پروژه‌ها می‌توانند کلاهبرداری باشند و در برخی موارد، ارزهای شما ممکن است برای برداشت فوری در دسترس نباشند. همیشه از پلتفرم‌های معتبر استفاده کنید.

2. قبل از وام دادن، به شرایط بازار فکر کنید. ممکن است ارزهای شما برای مدت معینی قفل شوند و در شرایط حساس بازار مانند سقوط شدید نتوانید ارزهای خود را مدیریت کنید.

3. شرایط و ضوابط وام را بخوانید. شما باید به دنبال نرخ سود بهتر و شرایط و ضوابط مطلوب باشید.

این شرایط را به خاطر داشته باشید که:

 • وام گیرنده به یک پلتفرم می‌رود و درخواست وام می‌کند.
 • وام گیرنده به محض اینکه درخواست وام توسط پلتفرم پذیرفته شد، وثیقه ارز دیجیتال را پرداخت می‌کند.
 • وام دهندگان به طور خودکار وام را تأمین می‌کنند. این فرآیند را سرمایه گذاران نمی‌توانند ببینند.
 • سرمایه گذاران سودهای منظمی را به عنوان پرداخت دریافت خواهند کرد.
 • زمانی که وام گیرنده موفق به پرداخت کل وام شود، وثیقه ارز دیجیتال مورد نظر خود را پس خواهد گرفت.
 • هر پلتفرمی روش خاص خود را برای وام دادن به کریپتو دارد، اما به طور کلی، شرایط به این صورت است.

محاسبه سود وام ارز دیجیتال

سود وام ارز دیجیتال از طریق فرمول زیر قابل محاسبه است.

سود وام = (APR ÷ ۳۶۵) × (اصل وام معوق)

این محاسبه می‌تواند برای شما سخت و زمان بر باشد. برخی وبسایت‌ها یک ماشین حساب ارائه می‌دهند که با مشخص کردن گزینه‌های وام، می‌توانید نرخ سود خود را در روز، هفته، ماه و سال محاسبه کنید. برای محاسبه سود وام ارز دیجیتال خود به وبسایت cryptostudio.com مراجعه کرده و به راحتی، بر اساس زمان دلخواه میزان سود خود را مشاهده کنید.

مزایا و معایب وام گرفتن ارز دیجیتال

مزایا:

 1. بدون نیاز به بررسی اعتباری
 2. تایید سریع و تامین مالی فوری
  عدم نیاز به فروش ارز دیجیتال
 3. مدت وام قابل انعطاف است و می‌تواند از هفت روز تا ۱۲ ماه باشد.
 4. نرخ سود پایین
 5. قابل استفاده برای هر هدفی

معایب:

 1. در صورت کاهش قیمت ارز ممکن است به پرداخت اضافی نیاز داشته باشد.
 2. افزایش LTV، عدم پرداخت یا پرداخت‌های از دست رفته متعدد، می‌تواند منجر به از دست رفتن دارایی‌ها شود.
 3. وام دهندگان نسبت به بانک‌های سنتی نظارت کمتری دارند.
 4. ارزهای دیجیتال خاص مورد نیاز است.
 5. هنگامی که رمزارز توسط وام دهنده CeFi نگهداری می‌شود، به آن دسترسی ندارید.

بهترین پلتفرم های وام دهی ارز دیجیتال

بهترین پلتفرم های وام دهی ارز دیجیتال

از جمله بهترین پلتفرم‌های وام دهی ارز دیجیتال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

CoinRabbit.io
این پلتفرم رابط کاربری ساده و رویکردی بدون نیاز به تایید هویت دارد. فقط به ایمیل یا شماره تلفن خود برای ایجاد یک حساب کاربری نیاز دارید. CoinRabbit را به بهترین انتخاب برای مبتدیان و همچنین برای کارشناسانی تبدیل می‌کند که برای وقت خود ارزش قائل هستند. با وجود سادگی استفاده، CoinRabbit توجه زیادی به امنیت وجوه مشتریان دارد. چندین بررسی امنیتی و AML همیشه انجام می‌شود. شما می‌توانید از حساب خود با روش تایید هویت دوعاملی 2FA محافظت کنید.

APR آن ۱.۲٪ در ماه است و برداشت‌های آن کاملاً رایگان با بازه زمانی نامحدود است. برای کسانی که می‌خواهند درآمد غیرفعال مناسبی داشته باشند، CoinRabbit گزینه خوبی است. ۱۰٪ APY ثابت بدون هیچ شرایط اضافی، جزو بالاترین سودها در کل بازار است. سود به صورت روزانه پرداخت می‌شود و شما انتخاب می‌کنید که چه زمانی آن را برداشت کنید.

Blockfi.com
Blockfi راه حل یک مرحله‌ای برای خرید، فروش و کسب درآمد ارز دیجیتال است. شما می‌توانید تا ۸.۵٪ APY در ارزهای دیجیتال مختلف که ماهانه به شما پرداخت می‌شود، داشته باشید. هیچ هزینه دیگر یا شرایط خاصی وجود ندارد. شما می‌توانید تمام ارزهای خود را ذخیره کنید و درآمد بیشتری کسب کنید. Blockfi برای افراد با هر سطح تخصص مناسب است. همچنین سیستم امنیتی آن برای محافظت از ارزهای دیجیتال شما بسیار خوب است.

AAVE.com
AAVE یک پروتکل نقدینگی غیرمتمرکز بسیار معروف است. در این پلتفرم شما می‌توانید سود سپرده‌های ارز دیجیتال خود را به دست آورید و همچنین با قرار دادن سرمایه خود وجوه قرض کنید. لازم است بدانید AAVE یک پروتکل نقدینگی توسعه‌یافته با ویژگی‌های فراوانی غیر از وام دادن و استقراض ارز دیجیتال است.

Compound.finance
یگ پلتفرم دیگر در دنیای ارز دیجیتال برای وام دادن و وام گرفتن، کامپاند است. تعداد زیادی ارز دیجیتال در آن وجود دارد که شما می‌توانید هر یک از آن‌ها را واریز یا قرض کنید. این پلتفرم توکن بومی خود به نام COMP را دارد که در صورت استفاده از آن می‌توانید بازدهی بهتری کسب کنید. امنیت این پلتفرم بسیار مناسب است، بنابراین می‌توانید به آن اعتماد کنید. شما می‌توانید هر ۲۴ ساعت یکبار دارایی‌ها را از حساب خود واریز یا برداشت کنید.

MakerDAO.com
MakerDAO ارز دیجیتال خود را با نام دای Dai ارائه کرده است. در Maker، می‌توانید بیش از ۲۵ ارز دیجیتال را به عنوان وثیقه سپرده‌گذاری کنید. پس از قرار دادن دارایی ارز دیجیتال خود به عنوان وثیقه، می‌توانید دای را قرض بگیرید. اکوسیستم میکر از برنامه‌ها و خدمات مختلف تشکیل شده است. همچنین بازی‌های زیادی در پروتکل Maker وجود دارد که در میان آن‌ها Sandbox توجه زیادی را به خود جلب کرده است. برای شروع کافیست کیف پول خود را به آن متصل کنید.

برای خرید و فروش ارز دیجیتال دای می توانید از خدمات ایرانیکارت استفاده کنید.

خرید و فروش ارز دیجیتال دای

Binance.com
بایننس پیشروترین صرافی ارزهای دیجیتال در جهان است که در هر ثانیه بیش از ۱۴۰۰۰۰۰ تراکنش انجام می‌شود. بایننس به غیر از اینکه صرافی ارزهای دیجیتال است، اکوسیستم خود را ساخته است. این صرافی یک توکن بومی به نام BNB دارد. هدف اصلی بایننس افزایش سطح مالی غیرمتمرکز در سراسر جهان است. در حال حاضر، ارائه دهندگان خدمات زیادی وجود دارند که برنامه‌های بلاک چین خود را بر روی اکوسیستم بایننس می‌سازند. بایننس خیلی بیشتر از یک پلتفرم وام دهی و استقراض است. شما می‌توانید هر کار مرتبط با بلاک چین را در اکوسیستم بایننس انجام دهید. می‌توانید ارز دیجیتال خود را بخرید، بفروشید، مبادله یا معامله کنید یا حتی وام بگیرید یا ارز خود را قرض دهید. همه این موارد در بایننس قابل اتجام است. حتی می‌توانید برای دریافت پاداش‌های بیشتر، یک ارائه‌دهنده نقدینگی در بایننس شوید. علاوه بر این، بایننس بازار NFT خود را نیز ساخته است تا مکانی را ایجاد کند که سازندگان بتوانند NFT‌های خود را به حراج بگذارند.

سخن آخر
اگر در دنیای ارز دیجیتال فعالیت می‌کنید، پس حتما باید گزینه وام گرفتن یا وام دهی ارز دیجیتال را در نظر بگیرید. چرا که شما می‌توانید با وام دادن ارزهای خود به پلتفرم‌های مختلف، سود بالایی کسب کنید. تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که رمزارزهای خود را به اشتراک بگذارید و نقدینگی را در پلتفرم‌های مختلف به جای نگه داشتن آن‌ها در کیف پول خود، فراهم کنید. وام دهی یکی از بهترین راه‌ها برای کسب درآمد غیرفعال است.

سوالات متداول
درخواست مشاوره

وام دادن ارز دیجیتال می تواند بسیار سودآور باشد، اگر به روش صحیح انجام شود. تحقیقات نشان می دهد که می تواند 10 برابر باز کردن یک حساب پس انداز سنتی سودآور باشد.

بله در پلتفرم های غیرمتمرکز ایرانی ها نیز می توانند وام ارز دیجیتال بگیرند. در پلتفرم های متمرکز چون به احراز هویت نیاز است ایرانیان نمی توانند وام بدهند یا بگیرند.

در مقاله نیز به مزایا و تفاوت های هر یک پرداختیم. وام ارز دیجیتال سریع تر، پرداخت فوری، انعطاف پذیر و بدون نیاز به احراز هویت است. درمقابل وام سنتی زمان بر و نیازمند احراز هویت است.

خیر نیاز به شخص ضامن نیست. در وام ارز دیجیتال ضامن شما همان وثیقه ارز دیجیتالی است که قرار می دهید.

درج نظر اولین نفر باشید که نظر می‌دهید.
با درج نظر امتیاز کسب کنید

پیشنهادی سردبیر ایرانیکارت
برگزیده اخبار و مقالات
کسب درآمد دلاری در ایران با 16 روش جدید (آپدیت 1402)
کسب درآمد ارزی و فریلنسری
کسب درآمد دلاری در ایران با 16 روش جدید (آپدیت 1402)
افزایش نرخ تورم و نوسانات ارزی عواملی هستند که باعث کاهش ارزش پول ملی کشورمان نسبت به گذشته شده‌اند. این امر موجب شده تا کسب درآمد دلاری در ایران مورد...
آموزش خرید و فروش ارز دیجیتال در صرافی ایرانیکارت
آموزش ارز دیجیتال
آموزش خرید و فروش ارز دیجیتال در صرافی ایرانیکارت
اگر شما هم به این فکر افتاده‌اید که خرید و فروش ارز دیجیتال را شروع کنید تا در این بازار از سودها بی‌نصیب نمانید، یا قبلا در این حوزه فعالیت...
معرفی پروتکل شیباریوم و تاثیر آن بر شیبا
معرفی ارز دیجیتال
معرفی پروتکل شیباریوم و تاثیر آن بر شیبا
شیباریوم یک راه حل بلاک چین لایه 2 شیبا اینو است که هدف آن رسیدگی به سرعت پایین تراکنش اتریوم است. هدف شیباریوم این است که پایه‌های ساخت اکوسیستم شیبا...