021-91091000 031-31117
ورود / ثبت نام

کاربردهای بیت‌کوین(بخش اول)

تاریخ انتشار : 20 دی 1398تاریخ بروزرسانی : 26 اردیبهشت 1401 ارز های دیجیتال

آیا تا کنون در مورد بیت‌کوین و صحبت هایی که از آن می شود فکرکرده اید؟ بیشتر افراد می دانند که بیت‌کوین یک رمزارز است و فرم فیزیکی ندارد، اما کاربردهای بیت‌کوین چیست؟

با وجود پول و قابلیت نقل و انتقال، خرج‌کردن و کارکردن آن، دیگر چه نیازی به بیت‌کوین است؟ بیت کوین چه ارزشی دارد که به فکر خرید یا کسب آن از طریق روشهایی مانند استخراج باشیم؟

در ادامه به معرفی و بیان چند کاربرد اصلی بیت‌کوین در ایران و خارج از کشور می پردازیم.

کاربردهای بیت‌کوین
کاربردهای بیت‌کوین

 سیستم پرداختبیت‌کوین

واضح است که بیت‌کوین یک رمزارز است. رمزارزی که می توان از آن برای خرید کالا یا خدمات در فضای دیجیتال (سایت‌ها، اپلیکیشن‌های موبایل و انواع برنامه‌های دیگر) استفاده کرد.

با این رویکرد، بیت‌کوین شباهت زیادی به پول دارد اما روش پرداخت آنلاین از طریق بیت‌کوین با پرداخت آنلاین توسط کارت شتاب متفاوت است.

ساختار شبکه بیت‌کوین به گونه ای است که ایجاد حساب کاربری در آن نیازی به ثبت مشخصات و طی‌کردن رویه‌های معمول برای افتتاح حساب و یا دارا بودن حداقل موجودی ندارند. شبکه بیت کوین به صورت غیر متمرکز  (decentralized) عمل می کند یعنی هیچ‌کس مسئول بیت‌کوین نیست و شبکه بیت‌کوین شامل هزاران کامپیوتر و سخت‌افزار در سرتاسر دنیاست که وظیفه تایید تراکنش‌ها و ایجاد بیت‌کوین‌های جدید را بر عهده دارند.

اما دلیل الزام آور برای اینکه افراد کامپیوترها و سخت‌افزارهای خود را وارد شبکه بیت‌کوین کنند چیست؟

کامپیوترها و سخت‌افزارهایی در سرتاسر دنیا وجود دارند که وظیفه آنها ایمن‌سازی شبکه بیت‌کوین، تایید تراکنش‌ها و ایجاد بیت‌کوین‌های جدید است و با کسب کارمزد تراکنش‌های بیت‌کوین و تولید بیت‌کوین‌های جدید، پاداش خود را دریافت می‌کنند. (به این کار استخراج بیت‌کوین یا ماینینگ گویند).

بنابراین در پروسه بیت‌کوین، ما  با عناوینی همچون بانک مرکزی یا یک مرکز یا نهاد مسئول مواجه نیستیم بلکه این ماینرها هستند که بصورت خودکار تراکنش‌های بیت‌کوین را تایید می‌کنند.

سؤالی که مطرح می شود این است که آیا پرداخت با بیت‌کوین کاملا ناشناس انجام می شود؟ در پاسخ باید گفت با وجود اینکه تراکنش‌ها در شبکه بیت کوین بدون نام هستند اما در واقع این شبکه از شبکه بانکی شفافیت بیشتری دارد چراکه کلیه تراکنش‌های انجام گرفته توسط بیت‌کوین در بلاک‌چین ذخیره می‌شود و امکان دیدن این تراکنش‌ها برای همه افراد در سرتاسر دنیا فراهم است.

به بیان دیگر، برخلاف حسابهای بانکی که هر شماره حساب به نام یک نفر خاص است، برای کیف پول‌های بیت‌کوین وآدرس‌هایی که وظیفه ارسال و دریافت رمزارز بیت‌کوین را بر عهده می گیرند هیچ نامی تعلق نمی گیرد.

لازمه دریافت بیت‌کوین برای هر شخص ، یکی کیف پول است و دیگری آدرس عمومی بیت‌کوین که البته کیف پول‌ها را می‌توان به رایگان ایجاد نمود.

پس از ایجاد کیف پول، شخص یک آدرس عمومی (Public key) بدست می‌آورد که متشکل از اعداد و کاراکترهای تصادفی است ، شبیه این نمونه:

1921NsmBSZbfsflouUH5aBejvqf4TH2j3oPuxrJ

اگر شخص فرستنده بیت‌کوین بخواهد برای دریافت سرویس، کالا، خدمات یا ارز دیگری اقدام کند باید ضمن وارد کردن آدرس گیرنده بیت‌کوین در کیف پول خود، مقدار دلخواه بیت‌کوین را به حساب وی بفرستد و در ازای آن، مورد درخواستی خود رادریافت نماید.

فرایند تبدیل بیت‌کوین به سایر ارزها، اکسچنج یا تبدیل ارز نام دارد.

کاربردهای بیت‌کوین
کاربردهای بیت‌کوین

‎ امکان خرید چه چیزهایی با بیت‌کوین وجود دارد؟

به مرور زمان بر تعداد فروشندگانی که بیت‌کوین را روشی برای پرداخت می دانند افزوده می‌شود. امروزه می توان از بیت‌کوین برای پرداخت در هزاران فروشگاه آنلاین و آفلاین، دریافت انواع سرویس‌های میزبانی وب مانند هاست و دامنه، خرید قهوه و خواراکی در فروشگاه‌های سطح شهر، ثبت نام سفر به فضا، خرید بلیط هواپیما و حتی خودروی تسلا استفاده کرد!

البته اینها مربوط به خارج کشور است و در ایران فروشنده‌های بسیار کمی وجود دارند که از بیت‌کوین به عنوان روش پرداخت استفاده می کنند.

به نظر می‌رسد از مهمترین دلایل عدم پذیرش بیت‌کوین به عنوان روش پرداخت می توان به این موارد اشاره کرد: نگرانی از نوسانات قیمت بیت‌کوین، عدم آشنایی با فناوری های جدید ، نا آگاهی نسبت به روش ایجاد درگاه پرداخت بیت‌کوین و عدم تبلیغات رسانه ای کافی نسبت به مزیت های بیت کوین توسط رسانه های جمعی.

برای یافتن فروشگاه‌های آنلاین و آفلاین که در خارج از کشور امکان خرید با بیت‌کوین را فراهم کرده‌اند  کافیست عباراتی مانند buy with bitcoin و یا shops accepting bitcoin را در گوگل جستجو کنید.

1133 بازدید
کاربردهای بیت‌کوین(بخش اول)
آیا تا کنون در مورد بیت‌کوین و صحبت هایی که از آن می شود فکرکرده اید؟ بیشتر افراد...
5 از 1 رای ثبت شده
نظرات
ایده ها و نظرات خود را مطرح کنید