021-91091000 031-31117
ورود / ثبت نام

کاربردهای بیت‌کوین(بخش دوم)

تاریخ انتشار : 20 دی 1398تاریخ بروزرسانی : 26 اردیبهشت 1401 ارز های دیجیتال

 بیت‌کوین ابزاری برای سرمایه‌گذاری

از سال 2009 که بیت‌کوین بوجود آمد، برخی از این ارز تنها به منظور سرمایه‌گذاری و کسب درآمد حاصل از خرید و فروش نگاه کرده اند.

امروزه، هم زمان با رشد قیمت بیت‌کوین و توجه بیشتر جهانیان به این رمزارز، صرافی‌ها و پلتفرم‌های معاملاتی فراوانی بوجود آمده اند که با روش های مختلف می‌توان در آنها  بیت‌کوین را معامله کرد.

به طور معمول، بیت‌کوین در قالب یک ارز، با سایر ارزها معامله می‌شود. در بین ارزها معامله و مبادله بیت‌کوین با دلار متداول تر و پر حجم تر است.

علاوه بر رواج خرید و فروش بیت‌کوین در قبال ارزهای رسمی مانند ین ژاپن، یورو و…  در برابر رمزارزهایی همچون اتریوم، ریپل، دش، استلار، لایت‌کوین و سایر آلتکوین ها نیز با مقیاس بسیار زیادی معامله می‌شود.

حجم معاملات روزانه بیت‌کوین در صرافی‌های شناخته‌شده در حال حاضر حدود 4.5 میلیارد دلار و کل حجم معاملات بازار رمزارزها در طول روز به 13.1 میلیارد دلار می‌رسد.

مع الوصف بازار این رمزارز، دارای حجم معاملات بسیار زیادی است که حاکی از گستردگی و اشتیاق  بسیاری از مردم به خرید و فروش و سرمایه‌گذاری در این بازار است.

روش های مختلفی در خرید و فروش رمزارزها وجود دارد. برخی افراد به صورت روزمره و با بهره گیری از نرم‌افزارهای معاملات اتوماتیک یا به صورت دستی درخرید و فروش  بازار ارز فعالیت می کنند.

برخی دیگر نیز به دنبال سرمایه‌گذاری میان‌مدت یا بلندمدت هستند و با خریداری مقداری ارز باهدف کسب سود، آن را برای ماه ها یا سال ها نگهداری می کنند.

البته نسبت به مبادلات بازار رمزارزها، به صورت معاملات کوتاه‌مدت و روزانه استقبال بیشتری می شود.

نوسانات فراوانی که در بازار این ارزها وجود دارد، عدم لزوم فراهم بودن شرایط خاص و جذابیت‌های دیگر موجب جذب افراد متخصص و حرفه‌ای به معامله‌گری در این بازار شده است.

از سوی دیگر، باید به ریسک ناشی از نوسانات بازار برای افراد نا آشنا با آن توجه شود چرا که قیمت دارایی دیجیتال خریداری شده ممکن است حتی چند ساعت بعد از خرید با افت قابل توجهی مواجه شود.

 بیت‌کوین ابزاری برای نقل و انتقال پول

علاوه بر خرید و سرمایه‌گذاری، در برخی موارد می توان از بیت‌کوین به عنوان راهکاری بسیار مناسب برای انتقال پول به داخل و خارج کشور استفاده کرد.

با توجه به اعمال تحریم‌های مختلف توسط کشورها بر علیه یکدیگر، شبکه ای غیرمتمرکز همچون بیت‌کوین  ساده ترین و کم‌هزینه راه را برای نقل و انتقال پول بین افراد مهیا نموده است.

برای مثال شخصی را در نظر بگیرید که در آلمان زندگی می کند و تصمیم دارد پولی برای شخص دیگری در ایران بفرستد، این شخص می‌تواند با خرید بیت‌کوین به میزان لازم و انتقال آن به کیف پول شخص ساکن در ایران، به راحتی تصمیم خود را عملی کند.

حال شخص ساکن در ایران نیز می تواند با فروش بیت‌کوین به ریال از طریق صرافی‌های آنلاین، در حساب خود به پول نقد دسترسی پیدا کند.

مزایای انتقال پول با بیت‌کوین

  • در مقایسه با سایر روش‌ها کارمزد انتقال پول از طریق بیت کوین بسیار پایین است به گونه ای که بیشتر اوقات کارمزد انتقال حتی از 1 دلار هم کمتر است.
  • فراهم بودن امکان نقد کردن سریع در کمتر یک ساعت البته به شرط اینکه کارمزد مناسبی برای تراکنش‌های بیت‌کوین تعریف شود.
  • مهمترین مزیت بیت کوین به خصوص برای ما ایرانیان، عدم نگرانی از تحریم است چرا که هیچ‌کس نمی‌تواند شبکه بیت‌کوین را تحریم کند. با توجه به فراوانی کیف پول های بیت کوین، حتی در صورت بسته شدن یک کیف پول برای کاربران یک کشور، آنها می توانند از کیف پول‌های فراوانی که وجود دارد استفاده کنند.

معایب انتقال پول با بیت‌کوین

  • با وجود اینکه کارکردن با بیت‌کوین و کیف پول‌های آن ساده است ولی شخص باید حداقل آشنایی با فناوری را داشته باشد و با آن راحت باشد.
  • عدم اطمینان و تمایل به تغییر چرا که برخی از افراد به دلیل استفاده همیشگی از سیستم‌های دولتی و ابزار قابل لمسی همچوت کارتهای اعتباری، اسکناس و غیره همچنان با ذهنیت های قبلی خود عادت کرده اند و تغییر برایشان خیلی سخت است.

علاوه بر این، خطرات امنیتی را نیز می توان ذکر کرد. اشتباهی اندک درارسال بیت‌کوین می‌تواند باعث ارسال مقادیر اشتباه و یا ارسال به کیف پول اشتباه شود. بنابرای یادتان باشد که کارکردن با بیت‌کوین نیاز به دقت و هوشیاری دارد.

جمع بندی و نتیجه گیری:

در این نوشتار سعی کردیم کاربردهای اصلی بیت‌کوین در ایران را که شامل پرداخت هزینه‌ها، خرید آنلاین و آفلاین، سرمایه‌گذاری، معامله‌گری و نقل و انتقال پول بین دو کاربر را برای شما تشریح کنیم.

توجه داشته باشید که بیت‌کوین نیز مانند هر ارز دیگری هم قابلیت استفاده برای اقدامات سازنده و اجرای فعالیت‌های سالم و قانونی را دارد و هم می تواند ابزاری  برای اهداف خلافکارانه و پولشویی می باشد.

ذکر این نکته هم ضروری است که با توجه به سرعت رشد و مقبولیت بیت کوین دیری نخواهد پایید که نقش بسیار مهمی در زندگی روزمره افراد در سراسر دنیا ایفا کند. پس چه خوب است که با آموختن بیشتر در این حوزه به استفاده از آن روی آوریم تا از قافله پیشرفت جهانی عقب نمانیم.

 

1093 بازدید
کاربردهای بیت‌کوین(بخش دوم)
 بیت‌کوین ابزاری برای سرمایه‌گذاری از سال 2009 که بیت‌کوین بوجود آمد، برخی از این ارز تنها به منظور...
5 از 1 رای ثبت شده
نظرات
ایده ها و نظرات خود را مطرح کنید