آموزش ارز دیجیتال

پرایس اکشن Price Action چیست؟ آموزش کامل

پرایس اکشن Price Action چیست؟ آموزش کامل

صرف نظر از اینکه در مورد بازار مالی سهام، اوراق قرضه، فارکس یا ارزهای دیجیتال صحبت کنیم، پرایس اکشن به حرکت قیمت یک دارایی در طول زمان، بر روی نمودار اشاره دارد. پرایس اکشن اساس تمام تحلیل‌های فنی است. همراه ما باشید تا با سبک معاملاتی پرایس اکشن، نحوه عملکرد و انواع آن آشنا شوید.

پرایس اکشن چیست؟

پرایس اکشن روشی برای تجزیه و تحلیل اطلاعات قیمت بازار، برای شناسایی فرصت‌های معاملاتی ایده آل است. در واقع Price Action در مورد نحوه رفتار قیمت در روندهای کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت است. بیشتر تحلیل‌های تکنیکال بر اساس اطلاعات و سوابق قیمتی است.

به بیان ساده، پرایس اکشن منعکس کننده‌ عدم تعادل بین عرضه و تقاضا در یک بازار است و معامله گران با استفاده از آن قیمت و حرکات آن را بدون نیاز به اندیکاتورهای فنی تشخیص می‌دهند. جالب است بدانید پرایس اکشن پایه و اساس تمام تحلیل‌های تکنیکال است و برای شناسایی سطوح دقیق ورود و خروج از بازار، استفاده می‌شود.

این روش نه تنها برای معامله گران متوسط مناسب است، بلکه برای معامله گران مبتدی نیز بسیار خوب عمل می‌کند. در واقع، ثابت شده است که به معامله گران کمک می‌کند تا در طول زمان، بتوانند سودهای ثابت کسب کنند.

مشاهده تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال امروز

روش تحلیل پرایس اکشن چگونه و توسط چه کسی ابداع شد؟

یکی از چهره‌های افسانه‌ای که در شکل‌دهی دنیای تجارت به شکل امروزی آن نقش داشت، Munehisa Homma است که به‌عنوان پدر معاملات پرایس اکشن شناخته می‌شود. او استفاده از نمودارهای کندل استیک را به عنوان روشی برای یافتن فرصت‌های معاملاتی اختراع کرد. هوما اولین معامله‌گری بود که توانست نقاط ورود با احتمال بالا را در یک بازار از طریق الگوهای پرایس اکشن ساده شناسایی کند.

Munehisa Homma یا Sokyu Homma، که از ۱۷۲۴ تا ۱۸۰۳ زندگی می‌کرد، در اصل یک تاجر برنج از ساکاتای ژاپن بود که در قرن هجدهم در بورس برنج Dojima، متخصص معاملات آتی برنج شد. یکی از بزرگ‌ترین عواملی که در موفقیت هوما نقش داشت، سیستمی بود که او برای شناسایی الگوها و روندهای مکرر در قیمت گذاری، ابداع کرد. در حالی که دارایی خالص او به طور دقیق مشخص نیست، برآوردها نشان می‌دهد که کل درآمد او از معاملات حدود ۱۰ میلیارد دلار به ارزش پول امروز ایالات متحده بود!

او الگوهای قیمت را روی کاغذ روغنی برنج می‌کشید تا کم ترین، بیشترین، نقطه باز و بسته شدن قیمت هر روز را ثبت کند. او شروع به نام‌گذاری این الگوها و علائم کرد که برخی از آن‌ها امروزه به عنوان الگوهای شمعدانی ژاپنی رایج است. سپس از آن‌ها برای پیش بینی جهت آینده برنج استفاده کرد.

کشف الگوهای پرایس اکشن به جای مانده از حرکت قیمت برنج به هوما برتری بزرگی نسبت به سایر معامله گران در زمان خود داد و همراه با اشتیاق و مهارت او برای تجارت، این مزیت باعث شد که او به یکی از موفق‌ترین معامله گران تبدیل شود.  او اولین کسی بود که به مزایای تمرکز توجه بر حرکت قیمت بازار برای پیش بینی پی برد. هوما متوجه شد که پرایس اکشن نشان دهنده روانشناسی بازار است و از آن به نفع خود استفاده کرد.

پس از هوما، ریچارد ویکوف یک تاجر و سرمایه گذار مشهور سهام در پرایس اکشن بسیار شناخته شده است. ریچارد ویکوف اولین معامله‌گری است که حجم را با حرکت قیمت، تحلیل می‌کند. ریچارد ویکوف در زمان خود یک شخصیت مشهور بازار سهام، بنیان گذار و سردبیر مجله وال استریت (آن را در سال ۱۹۰۷ تأسیس کرد) بود که نظریه بازار را بر اساس چرخه قیمت ارائه کرد.

دو قانون مهم Wyckoff وجود دارد که باید به خاطر بسپارید:

  • حرکت قیمت هرگز یکسان نیست.
  • بازار منحصر به فرد است و هر بار تغییرات قیمتی متفاوتی ایجاد می‌کند.

روش معامله در پرایس اکشن

در پرایس اکشن معامله‌گر به جای تکیه بر شاخص‌های فنی، بازار را تحلیل می‌کند و بر اساس حرکت‌های اخیر و واقعی قیمت تصمیم‌گیری می‌کند. از آنجایی که فاکتورهای تحلیل فاندامنتال را در پرایس اکشن جایی ندارد، تنها بر حرکت‌های اخیر و گذشته قیمت تمرکز دارد و به ابزارهای تحلیل تکنیکال وابسته است.

با تحلیل از دیدگاه معامله‌گر پرایس اکشن، زمانی که خریداران علاقه بیشتری به یک دارایی خاص داشته باشند، از نظر روانی مایلند هر آنچه را که فروشندگان ارائه می‌دهند، بپردازند. در نهایت، اگر علاقه خرید ادامه یابد، قیمت‌ها به سمت بالا رفته و در نتیجه یک روند صعودی در نمودار ایجاد می‌شود. در یک توضیح ساده‌تر، قیمت موازی با تقاضای بازار حرکت می‌کند.

در نهایت، تجزیه و تحلیل نمودارهای قیمت به معامله گران کمک می‌کند تا دو چیز را تعریف کنند:

  1. سطوح هدف برای ورود و خروج یک موقعیت معاملاتی
  2. موارد مربوط برای مدیریت ریسک

هدف اصلی از معاملات پرایس اکشن، توصیف وضعیت بازار (روند یا رنج) است. بر اساس این اطلاعات، سرمایه گذاران می‌توانند یک استراتژی معاملاتی برای زمان‌بندی بازار ایجاد کنند. پرایس اکشن برای همه انواع سبک‌های معاملاتی قابل استفاده است. چرا که می‌توان در تمام بازه‌های زمانی با آن تحلیل کرد. بنابراین، معامله گران بلند مدت یا کوتاه مدت می‌توانند از این رویکرد سود ببرند.

تفاوت پرایس اکشن و دیگر سبک‌های معامله‌گری

تفاوت پرایس اکشن و دیگر سبک‌های معامله‌گری

سایر سبک‌های معامله‌گری تحلیل تکنیکال از طیف وسیعی از محاسبات مختلف، برای پیش بینی تغییرات قیمت در آینده استفاده می‌کند. در مقابل، پرایس اکشن فقط بر حرکت قیمت یک دارایی در بازه زمانی معاملاتی شما، متکی است.

به عبارت دیگر، تحلیل تکنیکال در تلاش است تا نظم را در دنیای به ظاهر آشفته بازارهای مالی پیدا کند. در حالی که پرایس اکشن به معامله‌گر اجازه می‌دهد تا با شناسایی شاخص‌های پرایس اکشن و عمل بر روی آن‌ها، رویکرد معاملاتی دقیق‌تری را انتخاب کند.

با بهترین استراتژی‌های معاملاتی ارز دیجیتال آشنا شوید.

انواع سبک‌های پرایس اکشن

معروف‌ترین سبک‌های پرایس اکشن عبارتند از:

Richard Wyckoff

ریچارد ویکوف در دهه‌های اولیه قرن بیستم همزمان با چارلز داو، جسی لیورمور و دیگر چهره‌های شاخص تحلیل بازار، درباره بازارهای مالی نوشت. رویکرد او به تحلیل تکنیکال معروف به روش Wyckoff تا حال حاضر نیز به همین نام باقی مانده است.

روش وایکوف یک رویکرد تحلیل تکنیکال است که می‌تواند به سرمایه گذاران کمک کند تا تصمیم بگیرند چه دارایی را در چه زمانی بخرند. نظریه Wyckoff در مورد عواملی است که باعث حرکت قیمت دارایی می‌شود. چهار مرحله چرخه بازار از نظر وی شامل انباشت، نشانه گذاری، توزیع و کاهش ارزش است.
طبق قوانین Wyckoff، روند قیمت هرگز دقیقاً تکرار نمی‌شود و روندها باید در مقایسه با رفتار آن‌ها در گذشته، بررسی شوند. روش وایکوف می‌تواند به سرمایه گذاران کمک کند تا تصمیمات غیر احساسی و آگاهانه‌تری در مورد زمان خرید و فروش در بازارهای مالی بگیرند.

Al Brooks

آل بروکس، دکتر، تاجر حرفه ای، نویسنده، مدرس، و ارائه دهنده اتاق بازرگانی است که ۳۰ سال چشم پزشک بود اما شغل خود را ترک کرد و به یک تریدر حرفه‌ای تبدیل شد. وی معتقد است که در نمودار قیمتی کوچک‌ترین جزییات نیز مهم هستند. خلاصه‌ای از روش ال بروکس عبارت است از:

مفیدترین تعریف پرایس اکشن برای یک معامله‌گر، هرگونه تغییر در قیمت در هر نوع نمودار یا فریم زمانی است. کوچکترین واحد تغییر تیک است که برای هر بازار ارزش متفاوتی دارد.

مهم‌ترین تصمیم برای معامله گران این است که آیا بازار در یک روند مشخص هست یا نه. برای تصمیم گیری باید حرکت قیمت را در نمودار خود بخوانند. چرا که ۵۰ درصد احتمال دارد که تیک بعدی بالا باشد و ۵۰ درصد احتمال کاهش آن وجود دارد.

The Inner Circle Trader(ICT)

بنیان گذار این سبک مایکل هادلسون است که ۲۰ سال سابقه معامله‌گری در بازارهای مالی را دارد. با استفاده از این سبک پرایس اکشن می‌توان رفتار موسسات مالی یا به اصطلاح بازار سازان را پیش بینی کرد و از روند قیمت را بهتر درک نمود.

در واقع هدف سبک تحلیل ICT این است که به سرمایه گذاران خرد نشان دهد چگونه مانند موسسات مالی بزرگ رفتار کرده و کسب سود کنند. این سبک در میان معامله گران فارکس بسیار محبوب است.

RTM

به عنوان یکی از سبک‌های پرایس اکشن نوین شناخته می‌شود. در این روش از هیچ اندیکاتوری استفاده نشده و تنها با استفاده از داده‌های قیمت، به پیش بینی آینده قیمت می‌پردازند. فاکتور مهم در این سبک پرایس اکشن، توجه به عرضه و تقاضا است.

Lance Beggs

پرایس اکشن در این سبک بر شناخت ماهیت حرکات قیمت و یافتن موقعیت‌های معاملاتی متمرکز است. پرایس اکشن لنس بگز بر اساس واقعیت بازار صورت می‌گیرد که هدف اصلی آن معامله در جهت روند اصلی بازار است.

مزایا و معایب معامله‌گری بر اساس پرایس اکشن

آشنایی با اصطلاحات پرایس اکشن

سبک معاملاتی پرایس اکشن یا Price Action Trading، بر پایه تحلیل تاریخچه قیمت و روند حرکت فعلی قیمت بنا شده است. در این روش تحلیلی، تمرکز معامله گران بر روی حرکات و الگوهای قیمت در نمودار است. در این بخش با برخی از مهم‌ترین اصطلاحات پرایس اکشن آشنا می‌شوید.

حمایت و مقاومت (Support and Resistance)

حمایت و مقاومت سطوحی در نمودار قیمت هستند که به عنوان مانعی برای حرکت بیشتر عمل می‌کنند. سطوح حمایت جایی است که انتظار می رود فشار خرید قوی باشد و سطوح مقاومت جایی است که انتظار می رود فشار فروش قوی باشد.

خط روند (Trend lines)

خطی که اوج و فرود نقاط در نمودار را به هم متصل می‌کند تا جهت قیمت در بازار مشخص شود.

پرایس اکشن چیست ایرانیکارت

الگوهای نمودار (Chart Patterns)

الگوهایی قابل شناسایی در نمودار وجود دارند که اطلاعاتی را در مورد تغییرات احتمالی قیمت به معامله گران نشان می‌دهند. به عنوان برخی از کاربردی‌ترین‌ها می توان به الگو مثلث، الگو پرچم و الگو سر و شانه اشاره کرد. برای آشنایی بیشتر مقاله مهم ترین الگوهای کلاسیک تحلیل تکنیکال را مطالعه کنید.

پرایس اکشن چیست؟ ایرانیکارت

کندل استیک (Candlestick)

کندل‌ها به شما می‌گویند که قیمت دارایی در یک بازه زمانی چگونه تغییر کرده‌است. این شمع‌ها نشان‌دهنده باز شدن، بسته شدن، بالاترین و پایین‌ترین نقطه قیمت در یک بازه زمانی معیین است.  همچنین برای تشخیص الگوهای خاص و پیش بینی عملکرد قیمت در آینده از آن‌های استفاده می‌شود. برای شناخت کامل مقاله نمودار شمعی (کندل استیک) چیست؟  را بخوانید.

بریک اوت(Breakout)

زمانی که قیمت یک دارایی بالاتر یا پایین‌تر از سطح حمایت یا مقاومت حرکت کند، گفته می شود که آن سطح را شکسته‌ است. شکست‌ها می‌توانند سیگنال‌های قوی خرید و فروش تلقی شوند.

پرایس اکشن چیست ایرانیکارت

پولبک (Pullback)

این اصطلاح به بازگشت قیمت به سطوح مشخص بعد از شکست گفته می‌شود که به عنوان فرصت‌هایی برای ورود به معاملات در جهت روند استفاده می‌شوند.

نسبت ریسک به ریوارد (Risk/Reward Ratio)

این نسبت، مقدار سود بالقوه را با مقدار زیان احتمالی مقایسه می‌کند و به معامله‌گران در تصمیم گیری برای ورود به معامله کمک می‌کند.

حجم (volume)

میزان فعالیت معاملاتی در یک بازار است که می توان از آن برای تایید سیگنال‌ها استفاده کرد.

استاپ لاس (Stop Loss)

محدوده‌ای است که به عنوان حد ضرر در نظر گرفته می‌شود تا خطرات و ریسک مربوط به معاملات را کاهش دهد. برای یادگیری بیشتر مقاله استاپ لاس در ارز دیجیتال چیست؟ می‌تواند به شما کمک کند.

پرکاربردترین اندیکاتورهای سبک پرایس اکشن

سبک پرایس اکشن یکی از محبوب‌ترین روش‌های تحلیل بازارهای مالی است. در این سبک از اندیکاتورهای ساده‌ و معروفی استفاده می‌شود که عبارتند از:

حجم معاملات (Trading Volume)

این اندیکاتور نشان دهنده حجم معاملاتی است که در یک بازه زمانی مشخص انجام شده‌است. با توجه به حجم معاملات، می‌توانید تاثیرات اخبار و رویدادها را در بازار بررسی کنید.

میانگین متحرک (Moving Average)

این اندیکاتور نشان دهنده میانگین قیمت در یک بازه زمانی مشخص است. با استفاده از میانگین متحرک، می‌توانید تغییرات روند بازار را ارزیابی کنید. در مقاله اندیکاتور مووینگ اوریج (MA) چیست؟ می‌توانید کاربرد و نحوه استفاده از آن را یاد بگیرید.

نقطه پیوت (Pivot Point)

این اندیکاتور به شما کمک می‌کند تا سطوح حمایت و مقاموت مهم در بازار را شناسایی کنید. با استفاده از این اندیکاتور، می‌توانید به سادگی نقاط کلیدی برای معامله‌گری در بازار را تعیین کنید.

بولینگر بند (Bollinger Bands)

بر اساس میانگین متحرک، این اندیکاتور شامل دو خط بالایی و پایینی است که به شما کمک می‌کند تا به سادگی تحولات بازار را مشاهده کنید.

شاخص قدرت نسبی (Relative Strength Index)

این اندیکاتور به شما کمک می‌کند تا به سیگنال‌های خرید و فروش قوی در بازار دسترسی پیدا کنید. این اندیکاتور در کنار سایر اندیکاتورها کاربرد دارد. برای درک بهتر این اندیکاتور می‌توانید مقاله اندیکاتور RSI چیست؟  را مطالعه کنید.

به طور کلی، سبک پرایس اکشن به دلیل استفاده از اندیکاتورها، برای بسیاری از تریدرها جذاب است. با استفاده از اندیکاتورهای مناسب، می‌توانید به تصمیم‌گیری بهتری در تجارت رسید و سود بیشتری را به دست آورید. باید توجه داشته باشید اندیکاتورها تنها ابزارهای تکمیلی هستند و برای سیگنال ورود و خروج از آن‌ها استفاده نکنید.

مزایا و معایب معامله‌گری بر اساس پرایس اکشن

مزایا:

1. این روش به شما کمک می‌کند تا در زمان واقعی معامله کنید.

Price Action در چارچوب زمان دقیق به شما برتری می‌دهد زیرا شامل شاخص‌های فنی نمی‌شود که بیشتر آن‌ها ماهیت تاخیری دارند (اندیکاتورها با استفاده از داده‌های قیمت و حجم گذشته به دست می‌آیند).

2. درک و معامله کردن با آن بسیار ساده است.

درک عملکرد قیمت کار آسانی است زیرا شما فقط به نقاط قیمت نگاه می‌کنید که شناسایی آن را آسان می‌کند. اگر بتوانید مفاهیم آن را درک کنید، معاملات پرایس اکشن برای شما بسیار آسان خواهد شد.

4. این استراتژی آزمایش شده است.

اصول اصلی معاملات پرایس اکشن مانند روندها، حمایت و مقاومت از سال‌ها پیش مورد آزمایش قرار گرفته‌اند و بسیار خوب عمل می‌کند.

5. سطوح ورود و خروج شفاف را فراهم می‌کند.

با استفاده از مفهوم حمایت و مقاومت که قلب و ستون فقرات معاملات قیمت است، می‌توانید مناطق تقاضا و عرضه مناسب را مشاهده کنید و به راحتی سطوح ورود و خروج را برای معاملات خود شناسایی کنید.

معایب:

1. از نظر دیدگاه اجماع متناقض است.

پرایس اکشن اغلب سیگنال‌های متفاوتی در بازه‌های زمانی مختلف می‌دهد که ممکن است برای تازه واردان سردرگمی ایجاد کند.

2. درصد خطا هم دارد.

استفاده از پرایس اکشن همیشه سیگنال‌های درستی را به شما نمی‌دهد (هیچ استراتژی وین ریت ۱۰۰ ندارد). اینطور نیست که بتوانید از هر معامله‌ای که انجام می‌دهید درآمد کسب کنید، بنابراین باید یاد بگیرید که با سیگنال‌های نادرست بمانید.

3. فرصت‌های معاملاتی بسیار کمی را فراهم می‌کند.

تعداد فرصت‌هایی که در پرایس اکشن به دست می‌آورید در مقایسه با معاملات بر اساس اندیکاتورها بسیار کم خواهد بود. پس باید مطمئن شوید که منتظر فرصت مناسب خواهید بود و سپس به آن عمل کنید. از این رو اغلب گفته می‌شود که معاملات پرایس اکشن یک بازی انتظار است و نیاز به صبر دارد.

نکات مهم استفاده از روش تحلیلی پرایس اکشن

نکات مهم استفاده از روش تحلیلی پرایس اکشن

در ادامه نکات اصلی مورد استفاده در روش تحلیل پرایس اکشن آورده شده است.

  • حمایت‌ها و مقاومت‌ها

حمایت و مقاومت نشان دهنده سطوح مهم قیمت هستند. زیرا اگر قیمت به طور مداوم مجبور به برگشت در همان سطح شود، این سطح باید قابل توجه باشد و توسط بسیاری از بازیگران بازار برای تصمیمات معاملاتی خود استفاده شود.

حمایت‌ها و مقاومت‌ها

تحلیل تکنیکال مرسوم می‌گوید: هر چه قیمت بیشتر به سطح خاصی از حمایت یا مقاومت برسد، آن قوی‌تر می‌شود. با این حال، این موضوع همیشه نمی‌تواند درست باشد.

هر بار که قیمت به سطح حمایت یا مقاومت می‌رسد، تعادل بین خریداران و فروشندگان تغییر می‌کند. هر زمان که قیمت در طول یک روند صعودی به مقاومت برسد، فروشندگان بیشتری وارد بازار شده و وارد معاملات فروش خود می‌شوند. اگر قیمت دوباره به همان سطح مقاومت برسد، فروشندگان کمتری آنجا منتظر خواهند ماند. مقاومت به تدریج تضعیف می‌شود تا زمانی که خریداران دیگر با مقاومت مواجه نشوند و قیمت بتواند به سمت بالا بشکند و روند صعودی را ادامه دهد.

ما می‌توانیم این پدیده را زمانی مشاهده کنیم که یک مقاومت ضعیف شده و قیمت بتواند در هر بار با سرعت بیشتری به سطح مقاومت بازگردد. این نشان می‌دهد که فروشندگان کمتری هر بار علاقه‌مند به فروش در سطح مقاومت هستند. در این حالت، سطح مقاومت به طور فزاینده‌ای ضعیف‌تر می‌شود. در نهایت، قیمت از سطح مقاومت عبور کرد و یک روند صعودی گسترده ظاهر شد.

  • فازهای نمودار

خطوط روند

هر نمودار شامل پنج مرحله زیر است:

روندها

اگر قیمت در یک دوره افزایش یابد، به آن بازار صعودی یا فقط یک روند صعودی می‌گویند. اگر قیمت به طور مداوم کاهش یابد، به آن بازار نزولی، فروش یا روند نزولی می‌گویند.

اصلاحات

اصلاحات حرکات کوتاه قیمت بر خلاف جهت روند غالب است. در طی یک روند صعودی، اصلاحات، فازهای کوتاه مدتی هستند که در آن قیمت کاهش می‌یابد. قیمت همیشه در طول مراحل روند در یک خط مستقیم در یک جهت حرکت نمی‌کند، بلکه دائماً در به اصطلاح امواج قیمتی بالا و پایین می‌رود.

ادغام‌ها

تثبیت‌ها فازهای رنج هستند. در طول یک مرحله رنج، قیمت در یک کانال قیمتی به سمت و سوی مشخصی حرکت می‌کند و هیچ انگیزه‌ای برای شروع روند وجود ندارد.

برک آوت‌ها

اگر نسبت قدرت بین خریداران و فروشندگان در طول ادغام تغییر کند و یک طرف از بازیگران بازار اکثریت را به دست آورد، شکست از چنین مرحله‌ای رخ می‌دهد. سپس قیمت روند جدیدی را آغاز می‌کند. بنابراین، شکست‌ها پیوندی بین ادغام و روندهای جدید هستند.

معکوس شدن روند

اگر یک اصلاح برای مدت طولانی ادامه یابد و اگر شدت آن افزایش یابد، اصلاح نیز می‌تواند به معکوس شدن کامل روند منجر شود و روند جدیدی را آغاز کند.

اگرچه توالی و قدرت تک تک فازهای نمودار می‌تواند بسیار متفاوت باشد، هر نموداری قطعا شامل این مراحل است. اگر این فازها را به طور جامع درک کنیم، تجزیه و تحلیل قیمت تقریبا ساده می‌شود.

  • بهبود بخشیدن به استراتژی معاملاتی

برای افزایش شانس یک موقعیت معاملاتی موفق، کورکورانه وارد معاملات در مناطق حمایتی و مقاومتی نشوید. بهتر است منتظر عوامل تاییدی بیشتری باشید. به عنوان مثال، اگر یک الگوی کلاسیک مانند ساختار سر و شانه یا یک دبل تاپ در سطح حمایت و مقاومت ظاهر شود، این می‌تواند شانس معامله شما را افزایش دهد.

  • معامله همانند حرفه‌ای‌ها

برای معامله‌گر حرفه‌ای بسیار آسان است که تخمین بزند که معامله گران آماتور کجا وارد معاملات می‌شوند و زمانی که یک الگوی پرایس اکشن شکل می‌گیرد، استاپ معامله آن‌ها فعال می‌شود. به این دلیل که اکثر آماتورها به یک شکل معامله کرده و دید آن‌ها به نمودار یکسان است. در مقابل حرفه‌ای‌ها از آماتورها برای تولید نقدینگی بیشتر استفاده می‌کنند.

  • خطوط روند

معامله گران مبتدی در مورد نحوه رسم خطوط روند دچار سردرگمی می‌شوند. زیرا خطوط روند بسیاری می‌تواند در یک بازه قیمتی وجود داشته باشد. بنابراین بهتر است خطوط روند را با شکست‌های افقی ترکیب کنید. این کار باعث می‌شود معامله شما دقیق‌تر باشد. بنابراین، هنگامی که قیمت خط روند را می‌شکند، فقط زمانی که قیمت یک کف یا سقف جدید تشکیل می‌دهد، وارد معامله شوید.

سخن آخر

وقتی نوبت به معامله در بازارهای مالی می‌رسد، این نقل قول سرمایه گذار و نویسنده مشهور آمریکایی، هوارد مارکز را به خاطر بسپارید:

هیچ فرمول جادویی برای همیشه برتر بودن وجود ندارد.

در نهایت، شما باید ببینید که کدام سیستم و سبک برای شما بهتر کار می‌کند و بر اساس آن باید تصمیم بگیرید که سبک معامله پرایس اکشن برای شما مناسب است یا خیر. هرگز به این فکر نکنید که یک شبه میلیاردر شوید یا پول زیادی به دست آورید، زیرا این اتفاق هرگز نخواهد افتاد!

سوالات متداول
درخواست مشاوره

پرایس اکشن بیشتر بر اساس حرکات قیمت است و در آن از اندیکاتور‌ها خیلی استفاده نمی‌شود.

بله پرایس اکشن بیش از ۲۵۰ سال است که مورد استفاده معامله گران قرار گرفته است.

پرایس اکشن از تحلیل تکنیکال استفاده می‌کند. بنابراین برای افرادی که به تحلیل تکنیکال علاقه دارند مناسب‌تر است.

درج نظر اولین نفر باشید که نظر می‌دهید.
با درج نظر امتیاز کسب کنید

پیشنهادی سردبیر ایرانیکارت
برگزیده اخبار و مقالات
آموزش گام به گام معامله اسپات در ارز دیجیتال
آموزش ارز دیجیتال
آموزش گام به گام معامله اسپات در ارز دیجیتال
از زمان پیدایش بیت کوین به عنوان اولین ارز دیجیتال، شاهد رشد سریع و پذیرش گسترده صنعت کریپتو در جهان بوده‌ایم. بدین ترتیب، امروزه دارایی‌های دیجیتال در پرتفوی مدیران و...
تحلیل آنچین On-Chain چیست و چه کاربردی دارد؟
آموزش ارز دیجیتال
تحلیل آنچین On-Chain چیست و چه کاربردی دارد؟
اگر بازار ارزهای دیجیتال را مانند یک ماشین در حال حرکت تصور کنیم، تحلیل و استراتژی‌ در نقش راهنمای راه یا همان گوگل مپ مشهور ظاهر می‌شود. همانند نقشه‌های راهنما،...
دامیننس چیست؟ بازار رمزارزها را زیرکانه تحلیل کنید
آموزش ارز دیجیتال
دامیننس چیست؟ بازار رمزارزها را زیرکانه تحلیل کنید
دامیننس Dominance یک معیار مهم برای درک موقعیت یک ارز دیجیتال در بازار است. دامیننس نسبت بین ارزش بازار یک رمز ارز خاص و کل ارزش بازار ارز دیجیتال است....