تفاوت کارت های Prepaid و Debit

متاسفانه به دلیل تحریم های بین المللی بانک های کشور عزیزمان جمهوری اسلامی ایران نتوانسته اند به سیستم ویزا و مسترکارت متصل شوند.

این امر متاسفانه بازار بسیار پر تلاطمی را برای سیل مشتاقان داشتن مسترکارت و ویزا رقم زده است. به گونه ای که در سالهای اخیر مشکلات بسیاری برای دریافت کننده گان این کارت ها به دلیل اطلاعات کم و محدود بوجود آمده است.

با یک سرچ ساده در اینترنت (البته به زبان انگلیسی) شما میتوانید خیل عظیمی از تفاوت های کارت های Debit و Prepaid را مشاهده کنید. در ادامه این مطلب به برخی تفاوت های اصلی این دو نوع کارت می پردازیم.

تفاوت کارت های Prepaid و Debit

ویژگی های کارت ها

Difference-between-prepaid-card-and-debit-card
  • اتصال به حساب

کارت های Debit متصل به حساب هستند، در دنیای بیزنس هزاران مزایا دارند. اما کارت های Prepaid همانند یک کارت Prepaid شارژ شونده عمل میکنند. مزایای آنها فقط در این است که بتوانید برخی خرید های اینترنتی را انجام دهید.


  •  تفاوت های ساختاری

این کارت ها به لحاظ ماهیت تفاوت های ساختاری زیادی دارند. کارت های دبیت از بانک صادر میشوند. پذیرندگی بیشتری دارند و …
کارت های PrePaid اینگونه نیستند.
در ادامه بیشتر در مورد اختلاف این دو نوع کارت اعتباری میخوانیم.

تفاوت های عمده کارت های Debit و Prepaid

  • داشتن حساب بانکی

کارت های Debit دارای حساب بانکی هستند. اما کارت های Prepaid کارت هایی هستند که حساب بانکی ندارند و دقیقا مانند کارت های هدیه هستند. با این تفاوت که شارژ میشوند (البته فقط توسط صادر کننده کارت).

  • امکان شارژ از سراسر دنیا

کارت های Debit به شما شماره حساب بانکی میدهند. همچنین میتوانید از تمام دنیا آنها را شارژ کنید، میتوانید از تمام صرافی های داخل آنها را شارژ کنید. از تمام دنیا میتوانند برای شما وجه ارسال کنند.

شما میتوانید توسط آنها از سایت های گوگل، اپل، فری لنس و … دریافت پول کنید. اما کارت های Prepaid فقط توسط صادر کننده کارت شارژ میشوند.

  • تاریخ انقضا

کارت های Debit به دلیل داشتن حساب بانکی همیشه مادام العمر برای شما هستند. هرچند به دلیل مسائل امنیتی ممکن است تاریخ انقضای آنها 2،3 یا 5 ساله باشد. اما پس از اتمام کارت میتوانید به راحتی آن ها را تمدید کنید.

هزینه تمدید همیشه اندک است. اما کارت های Prepaid پس از انقضا تمام میشوند. شما نمیتوانید شخصا تقاضای تمدید آن را کنید. مابقی پول شما به حساب اصلی کارت عودت داده میشود. چنانچه صادر کننده در آن هنگام در دسترس نباشد شما بسیار به دردسر می افتید.

  • توانایی خرید از پایانه های فروش

اصلا تصور نکنید که هرجا درگاه ویزا و مسترکارت دیدید میتوانید از کارت Prepaid خود خرید کنید. بسیاری از درگاه های معتبر اینترنتی و بسیاری از پایانه های فروش فروشگاهی به دلیل مسائل امنیتی از پذیرفتن کارت های Prepaid سر باز میزنند. شما در بسیاری از درگاه های خرید نمیتوانید خرید داشته باشید در صورتی که با داشتن کارت Debit این رقم به بالای 90% پذیرفتن میرسد.

توانایی اجاره اتومبیل، خرید های آفلاین و ...

یکی از مزایای داشتن کارت Debit گلد این است که شما میتوانید در هر کشوری ماشین خود را کرایه کنید.اگر بخواهید با کارت Prepaid ماشین اجاره کنید و یا خرید آفلاین انجام دهید احتمالا به شما خواهند خندید.

امکان گرفتن Reference Letter, Bank Statement

همانطور که میدانید در برخی شرایط از شما Bank Statement یا Bank reference Letter تقاضا میکنند. این امر فقط با داشتن حساب بانکی بین المللی و داشتن کارت Debit میسر است.

هزینه شارژ

با کارت Debit میتوانید از طریق شرکت ایرانیکارت و یا هزاران صراف موجود در کشور آن را شارژ کند. اما اگر از شرکت xyz کارت خود را بخرید باید فقط از طریق شرکتxyz اقدام کنید.

اینترنت بانکینگ

اینترنت بانکینگ حساب های متصل به کارت Debit هزاران ویژگی در اختیار شما میگذارند. اما کارت های Prepaid یا اینترنت بانکینگ ندارند و یا اگر داشته باشند فقط میتوانید موجودی حساب خود را ببینید.

توانایی گرفتن کارت اضافه

معمولا با کارت Debit میتوانید کارت اضافه درخواست دهید و سقف آن را تعیین کنید، کاری که با کارت های Prepaid به هیچ وجه امکان پذیر نیست
نیاز به اطلاعات بیشتر یا خرید کارت دارید؟

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تفاوت این کارت ها و همچنین خرید انواع کارت های اعتباری، ثبت نام و درخواست خود را ارسال کنید.

امتیازی ثبت نشده است